Co navštívit v Kazachstánu? 8 tipů na zajímavá místa!

Chystáte se vyrazit do Kazachstánu? Tato turisty zatím poměrně neobjevená země vás nadchne svou divokou přírodou, vysokými horami a zajímavou kulturou. Nenajdete zde množství historických památek, jako v sousedním Uzbekistánu, těšit se ale můžete na opravdu neskutečnou přírodu. Kazachstán je zemí s nekonečnými vzdálenostmi mezi jednotlivými místy.. zároveň je ale zemí nádherných výhledů, díky kterým vám zdlouhavé přejezdy utečou raz dva. 

Nezapomeňte si také přečíst náš předchozí článek o Kazachstánu, a to Jak jsme konečně navštívili Kazachstán! Rady a tipy před cestou.

Co navštívit v Kazachstánu

Co navštívit v Kazachstánu? 

Než se do článku pustíme, přinášíme vám praktickou mapičku zajímavých míst, kterou můžete pro svou cestu využít :-). Mapička obsahuje místa z celého našeho putování po „stánech“.

1. Almaty (největší město Kazachstánu)

Největší a nejlidnatější město Kazachstánu je pro mnohé vstupní branou do země. I pro nás bylo první zastávkou při naší cestě Kazachstánem. Až do roku 1998 bylo hlavním městem, po té jej vystřídala moderní Astana. Město je to vskutku obrovské. Kvůli chybě v navigaci jsme si hned první den zajeli asi 40 km, a to jen v rámci města.

Určitě nevynechejte návštěvu zdejšího Zelionyj bazaaru, zajděte ke krásné pravoslavné katedrále či se vydejte ke slavnému stadionu Medeu, který leží v nadmořské výšce 1691 metrů. My jsme do Kazachstánu jeli hlavně za přírodou, a tak pro nás Almaty bylo pouze takovým vstupním bodem. Co se ale Almaty rozhodně nedá upřít, je jeho úžasná poloha nedaleko vysokých hor a národního parku Ile Alatau, o kterém se zmiňujeme níže. 

2. Big Almaty Lake (národní park Ile-Alatau)

Velké Almatinské jezero je nutnou zastávkou pro každého návštěvníka Kazachstánu. Nachází se v národním parku Ile Alatau a řadí se mezi nejkrásnější místa, která jsme kdy navštívili. Pro vstup do národního parku je nutné zaplatit vstupné (nic drastického, cca 50 Kč). Ještě donedávna se k jezeru dalo dojet autem či taxíkem, Kazaši v tom ale spatřili obchodní příležitost a cestu cca 15 km od jezera uzavřeli závorou. Parkovat tak můžete podél cesty. Za závoru se podívá pouze pár vyvolených aut, která mají povolení a rejžují na turistech. Při neúspěšném pokusu k nám přiběhl týpek, že dále smí jen spešl cars.. a on jednu takovou má (normální obyč auto). No a že nás za symbolický poplatek, v přepočtu přes 1 000 Kč na osobu sveze :-D. S úsměvem jsme odmítli a rozhodli se pro pěší túru. 

V podstatě máte dvě varianty: jít po skvělé nové asfaltové silnici (ano, pouze pro spešl cars) či to vzít na místňáka podél ropovodu/ plynovodu – dodnes nevíme co to bylo. My jsme se rozhodli pro tu více dobrodružnou variantu, vezmeme to plynovodem! V první části cesty vás čeká několik desítek strmých schodů, následně trekujete několik kilometrů podél plynovodu a zhruba za polovinou dokonce po tom plynovodu lezete.. taková parádní kazašská zábava :D. Závěr cesty je nutné jít po silnici či to střihnout zkratkou přes kopec. 

Big Almaty Lake se nachází při hranicích s Kyrgyzstánem v nadmořské výšce asi 2 500 metrů. Má nádherně tyrkysovou barvu, takovou, jakou jsme doposud nikde jinde neviděli. Jezero si můžete prohlédnout pouze z odstupu. Jedná se o zdroj pitné vody pro Almaty a vstup k jeho břehům je zakázán. Pokud vás cesta úplně neodrovnala, můžete pokračovat na některý z okolních vrcholů. 

 

3. Kaňon Charyn

Kazašský Grand Canyon vás nadchne od první minuty! Nachází se asi 220 kilometrů od Almaty a jeho návštěva je super zážitek. Před vjezdem do národního parku je třeba zaplatit vstupné cca 730 kazašských tenge. Parkování u návštěvnického centra je pak zdarma, stejně tak i toalety jsou zdarma. Do kaňonu můžete vyrazit na několikahodinovou túru či se jen projít podél několika vyhlídek, což jsme udělali  i my. 

Kaňon je 154 kilometrů dlouhý a skládá se z celkem pěti částí. Nejpopulárnější je samozřejmě první část, kam míří většina turistů (včetně nás). Tou je údolí zámků, kde můžete pozorovat krásné pískovcové formace. 

4. Jezero Kaindy

Jednou z našich neplánovaných, ale oblíbených zastávek, bylo jezero Kaindy. Pokud chcete jezero navštívit, je třeba cestovat do městečka Saty (cca 280 km od Almaty). Na začátku města uvidíte malé stanoviště, kde jsou zaparkovaná sovětská vozítka. Tam je třeba nechat auto, pokud nemáte čtyřkolku, nebo nechcete auto kompletně zdevastovat či utopit (projíždíte řekou). Společně s náhodnou ruskou rodinkou jsme si zaplatili odvoz k jezeru a zpět, což nás vyšlo na pár stovek. 

Cestou k jezeru je třeba zakoupit vstupenku do národního parku, ta vyšla na pár korun. Vozítko vám zastaví na parkovišti, odkud můžete k jezeru vyrazit koníkem nebo si dát párkilometrový trek. My jsme si vybrali variantu výšlapu. 

Jezero Kaindy leží v pohoří Ťan-Šan v nadmořské výšce kolem 2 000 metrů. Má nádhernou azurovou barvu a je takovou světovou raritkou. V jezeře totiž najdete podvodní les, který se zachoval díky ledově studené vodě. Teplota zdejších vod nepřesahuje šest stupňů ani v létě. 

5. Jezero Kolsai

Jezero Kolsai se nachází taktéž nedaleko zmiňovaného městečka Saty, cca 300 kilometrů od Almaty. Vlastně se zde nachází jezera dvě, jedno je cca 5 minut od parkoviště, k druhému se trekuje několik hodin. Protože jsme za sebou měli těch treků hned několik, nožky už nás neposlouchaly. Spokojili jsme se proto s tím bližším jezerem. K jezeru jsme vyrazili hned brzy ráno, do hodiny bylo kompletně narvané parkoviště kazašskými auty a autobusy. Jedná se o populární destinaci pro domácí turismus :-). 

Kolem jezera vede příjemná stezka, která vás zavede k několika půjčovnám šlapadel a lodiček. I my jsme si jedno šlapadlo půjčili a byl to super zážitek :-). 

6. Zharkent

Město Zharkent se nachází na pomezí Kazachstánu a Číny. Ačkoliv se nejedná o nějakou wow zastávku, pokud se budete nacházet v těchto končinách Kazachstánu, můžete jej zařadit na program. Najdete zde vskutku pozoruhodnou kombinaci architektury. Doporučujeme určitě nahlédnout do zdejší mešity, která je kombinací čínské pagody a mešity. Byla postavena v roce 1985 a dnes údajně slouží jako muzeum. Během naší návštěvy byla bohužel zavřená, a tak jsme ji viděli jen zvenčí. Zamiřte i ke zdejšímu krásnému ortodoxnímu kostelu. 

7. Tiger Mountains

Pokud budete cestovat v našich stopách, zajímavou foto zastávkou pro vás bude barevné pohoří Tiger Mountains, které se nachází nedaleko městečka Koktal. Pohoří se táhne v délce 17 kilometrů a jednotlivé hory dosahují maximální nadmořské výšky 1800 metrů. 

8. Zpívající duna

Nádhernou zastávkou, kterou jsme s těžkým srdcem museli přeskočit, je národní park Altyn Emel a zdejší zpívající duna. Naše cesta začala i skončila v návštěvnickém centru, kde jsme pomocí překladače zjistili, že s naším zapůjčeným Chevrolet cobalt neujedeme ani prvních pár kilometrů. Paní v návštěvnickém centru byla rozumná a rozmluvila nám náš bláznivý nápad. Poučení: Na zpívající dunu jedině se čtyřkolkou! Bohužel se v okolí nenacházel nikdo, kdo by nás k duně odvezl. 

Proč se duně říká zpívající? Pokud budete mít štěstí a bude zrovna foukat vítr, duna začne zpívat a vy uslyšíte dunivé zvuky. My si dunu necháme pro některou z příštích návštěv.. Pokud se vám tohle místo poštěstí navštívit, budeme moc rádi, pokud nám pošlete pozdrav :-). 

Cestopis: Jak jsme navštívili Kyrgyzstán

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

Jak jsme konečně navštívili Kazachstán! Rady a tipy před cestou

Last Updated on 29 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments