Londýn: Nabitý itinerář pro vaši první návštěvu

Díky levným letenkám, které se doufejme po epidemii koronaviru zase brzy objeví, nebylo nikdy jednodušší navštívit Londýn. Do hlavního města Velké Británie míří každoročně miliony návštěvníků a není se čemu divit! Má spoustu krásných míst, která lákají k opakovaným návštěvám.

V Londýně se nachází spousta velmi zajímavých míst. Pokud tu plánujete strávit 3-4 dny, určitě je všechny navštívit nestihnete. Doporučujeme si cestu předem naplánovat, abyste během své návštěvy nic zásadního nevynechali. Plánováním navíc ušetříte zbytečně strávený čas blouděním po městě 🙂

Ani my jsme všechny památky v Londýně navštívit nestihli, ale rozhodně se tam plánujeme až situace dovolí vrátit.  V tomto článku se můžete inspirovat námi zvolenou trasou 🙂 Londýn jsme se rozhodli rozdělit na dva články, ať z toho není hotový román.

  • Nejlevnější položkou na ve vašem „cesto rozpočtu“ budou paradoxně letenky. Počítejte s vysokými náklady na ubytování (které je dost často daleko od centra) a vysokými náklady na MHD.
  • Nebojte se metra! Všichni ví, že londýnské metro je jedno velké bludiště.. pro nás jízda metrem naopak byla zábavou 🙂
  • Nesnažte se stihnout „všechno“- Londýn je obrovské město, kde se určitě nudit nebudete. Rozvrhněte si itinerář tak, abyste si návštěvu užili a nasáli trošku místní atmosféry:-)
  • Pokud jedete na nízký rozpočet, tak jako my .. super alternativou, jak vyřešit jídlo je Marks and Spencer – my jsme na jejich jídle existovali cca 5 dní.
  • Zajděte do pubu! Kde jinde načerpat britskou atmosféru než právě v pubu? Zajděte na jednu pintu nebo dvě – budete na to moc rádi vzpomínat:-)

SKY GARDEN – MRAKODRAP ZDARMA

Londýn Sky garden

Sky Garden je výšková budova (160 m vysoká) v centru města, ze které je opravdu krásný výhled na ostatní mrakodrapy (např. The Shard), na Tower Bridge i celý Londýn.

Nejlepší na tom je, že vstupenka je zdarma, ale je nutné si rezervovat místo ZDE alespoň tři dny předem.

Pokud už máte stanovený termín pro vaši návštěvu, doporučujeme neotálet s rezervací! Sky Garden je rozhodně nejhezčí navečer, když sluníčko začne zapadat. Tyhle nejlepší časy mohou být zarezervované už týdny dopředu.  V nejvyšším patře se nachází bar s cenami, které vaši peněženku nepoloží. Můžete si tak vaši návštěvu zpestřit jako my – výbornou kávou :-).

THE ROYAL EXCHANGE OF LONDON

Nedaleko od Sky Garden se nachází krásná budova v klasicistním stylu. Byla založena roku 1565 sirem Thomasem Greshamem jako centrum obchodování pro Londýn. Byla inspirovaná nejstarší burzou na světě v Antverpách z roku 1531 (Ta je mimochodem taky moc krásná!).Původní budova byla zničena Velkým londýnským požárem roku 1666, následovala rekonstrukce, ale i ta podlehla plamenům, tentokrát roku 1838.

Současná podoba je z roku 1884 a v nynějších dobách už původnímu účelu neslouží. Obchodování na této burze bylo ukončeno roku 1939 a nyní je zde centrum s luxusním zbožím. Luxusní kabelku si asi nekoupíte, nicméně můžete alespoň obdivovat její zevnějšek.

TOWER OF LONDON + TOWER BRIDGE

Oficiální název Londýnského Toweru je Palác a pevnost Jejího veličenstva, Tower of London, a přesně k tomu sloužil od založení Císařem Klaudiem až do začátku 17. století. Využití bylo hned několik, sloužil jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště a vězení. V současnosti je Tower hlavně turistickou atrakcí. Mimo samostatnou budovu je možno omrknout i britské korunovační klenoty, kolekci brnění z královské sbírky a zbytky hradeb opevnění z doby římské správy. Vstupné je celkem dost vysoké cca 900 Kč / osoba.

Tower bridge je od Toweru vzdálený jen několik set metrů. Jedná se o kombinaci visutého mostu se zvedacím, první svého druhu na světě. Jeho stavbu jste si mohli třeba prohlédnout ve filmu Sherlock Holmes s Robertem Downeyem jr.

V 2. polovině 19. století se začala ve východním Londýně rozmáhat průmyslová výstavba. V souvislosti s tím bylo nutné vybudovat nový most přes řeku, který by stál po proudu řeky za mostem London bridge. Nebylo zde ale možné postavit tradiční typ mostu, protože by znemožnil lodní dopravu do Londýnského přístavu. Vybíralo se z více než 50 návrhů. Stavba započala roku 1886 a trvala 8 let. V současné době plní stále svou původní funkci, přestože je lodní doprava mnohem menší. Denně most přejede či přejde přes 40 000 aut či chodců.

Během Letních olympijských her v roce 2012, kdy jsem zde paradoxně byl i já, dostal most ozdobu v podobě připevněných olympijských kruhů, symbolu olympijských her. Během následující paralympiády pak byly kruhy vyměněny za tři barevné srpky, symbol her paralympijských.

LONDON EYE

Londýn - London eye

David Marks a Julia Barfield přišli s nápadem pro The Eye v reakci na soutěž v roce 1993, v níž žádali obyvatele Londýna, aby navrhli novou dominantu města oslavující nové tisíciletí.

Při výšce 135 m je London Eye v současnosti čtvrtým největším ruským kolem na světě, ale ani to nevystačí na 20 nejvyšších budov v samotném Londýně. (Pro zajímavost: nejvyšší budova ve městě je The Shard – vrchol stavby dosahuje 310 metrů.)

Jízda na London Eye trvá 30 minut a jezdí rychlostí necelého kilometru za hodinu. S více než 3,5 miliony lidí, kteří ho každoročně navštíví, je nyní nejoblíbenější placenou turistickou atrakcí ve Spojeném království. The Eye se skládá z 32 kabinek, jedna za každou z Londýnských městských částí. Jsou však očíslované 1-33, kvůli pověrčivosti z čísla 13.

SLAVNÝ BIG BEN A WESTMINSTERSKÝ PALÁC

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Westminsterský palác je sídlo Parlamentu Spojeného království, přesněji řečeno Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Palác původně sloužil, až do 16. století, jako sídlo panovníka. Většina současné stavby pochází z 19. století, kdy byl palác po požáru, který ho téměř celý zničil rekonstruován. Jednou z nejznámějších turistických atrakcí paláce je Big Ben. Palác obsahuje více než 1000 místností.

Již zmiňovaný Big Ben je jednou z největších dominant celého Londýna. Jedná se o hovorové označení vysokých 96 metrových hodin. Big Ben se téměř všeobecně používá pro celou hodinovou věž. Ve skutečnosti je Big Ben pouze přezdívka hlavního a největšího zvonu ve věži, který odbíjí celou hodinu. Hodiny na věži byly ve své době největšími hodinami světa a jsou schopny odbít první úder každou celou hodinu s přesností jedné sekundy.

Prohlédněte si Big Ben ze všech možných úhlů – krásný výhled je například z Westminster Bridge. My jsme k němu zašli ve dne i v noci, protože je krásně nasvícený.

WESTMINSTER ABBEY

Chrám Anglikánské církve je postavený převážně v gotickém slohu. Je tradičním místem korunovací, svateb a místem posledního odpočinku anglických panovníků.

29. dubna 2011 jste mohli stejně jako naši rodiče a babičky sledovat svatbu Prince Williama, vévody z Cambridge a Catherine Elizabeth Middletonové. Přesně uvnitř této budovy se svatba konala.

Pokud i vy jste fanoušci Johnnyho Englishe, mohli jste si všimnout, že „nabubřelý Frantík“ Pascal Sauvage zde byl, i díky arcibiskupovi z Cantenbury, který je vždy potřeba, korunován na krále.

„Bůh se dívá, tvař se, že pracuješ!“ Pravý fanoušek pochopí 😀

TRAFALGAR SQUARE

Jedno z hlavních náměstí v centru Londýna, s mohutným vítězným sloupem, který připomíná bitvu u Trafalgaru z roku 1805, a zvěčňuje tak vítězství britského námořnictva v napoleonských válkách.

Náměstí je obklopené ze tří stran silnicí a na čtvrté straně je terasa se schody ke vchodu do Národní galerie a kousek za ní i kostel Sv. Martina na Polích.

Doporučujeme se podívat dovnitř do galerie, vstup je zdarma a můžete si vychutnat díla umělců jako například Van Gogh. Obzvlášť v létě náměstí skutečně žije, vystupují tu pouliční umělci, hraje hudba, … my jsme si koupili salát z Marks & Spencer a udělali si menší piknik (low budget problems!).

PICADILLY CIRCUS = LONDÝNSKÉ TIMES SQUARE

Je velké věhlasné náměstí známé díky svým velkým neónovým reklamám upevněným na rozích budov a Shaftesbury Memorial Fountain. Je obklopeno několika významnými stavbami včetně London Pavilion a divadlem Criterion. Sousedství s hlavními nákupními a zábavními oblastmi dělá z Picadilly Circus zajímavou turistickou atrakci. Ani nepotřebujete do New Yorku na Times square.

BUCKINGHAMSKÝ PALÁC

Je oficiální londýnské sídlo britských panovníků a největší královská pracovna na světě. Palác má funkci londýnské rezidence královny Alžběty II., ale je i místem konání akcí státního významu. Je zde zaměstnáno asi 450 osob a každý rok je na zahradní slavnosti, audience a recepce pozváno asi 50 000 osob.

Pokud je vyvěšená vlajka, královna není v paláci, pokud vlajku nevidíte, můžete špehovat královnu dalekohledem. A teď už vážně 🙂 Můžete tu sledovat i 45 minutový ceremoniál výměny stráží – tuším kolem 11 hodiny ranní. Před palácem se navíc nachází krásná fontána „Victoria memorial“.

ST JAMES’S PARK – RÁJ PRO VEVERKY

Je jeden z královských parků v Londýně, kousek od Buckinghamského paláce a západně od Downing Street. Původně šlo o mokřiny koupené anglickým panovníkem (Jindřichem VIII.), který z nich vytvořil jelení honební revír. Karel II. Stuart park zpřístupnil veřejnosti. V parku se nachází malé jezero, St James’s Park Lake, se dvěma ostrovy – Duck Island a West Island.

Oáza klidu, jinak ve velice rušném Londýňe, ideální místo pro trochu čerstvého vzduchu. Kupte si nějaké oříšky a dejte je veverkám – budou mít radost a pevně věříme, že vy také:-).

ST PAUL’S CATHEDRAL

Katedrála svatého Pavla je již čtvrtým kostelem, který na tomto místě stojí. První verze kostela se datuje až do roku 604 nl. Současnou verzi navrhl architekt Sir Christopher Wren po londýnském požáru roku 1666.

Kopule této katedrály je jednou z největších na světě a být zde pohřben je jednou z největších poct, příkladem je Winston Churchill and Margaret Thatcherová . Dalším zajímavým faktem je že ve snaze zvýšit povědomí o stejných hlasovacích právech umístily bojovnice za práva žen pod biskupský trůn bombu poháněnou bateriemi. Naštěstí pro katedrálu vadná bomba selhala.

V katedrále se konala svatba princezny Diany a prince Charlese v roce 1981.

Island v zimě – Cestopis + itinerář na 4 dny

Na víkend do Madridu

Last Updated on 14 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments