Madeira: Zajímavosti o květinovém ostrově

Jako další z naší série o zajímavostech se podíváme na ostrov Madeira. Havaj Evropy, jak se jí obecně říká, leží v Atlantském oceánu zhruba 600 km západně od Maroka a neznáme nikoho, kdo by ji navštívil a netoužil se vrátit příští rok. Je skvělým místem pro trávení aktivní dovolené. V hornatém vnitrozemí se nabízí mnoho tras pro pěší turistiku, které si můžete vybírat podle náročnosti. Na své si přijdou opravdu všichni, ať už milovníci koupání (lávové bazénky s mořskou vodou), vysokohorské turistiky (trek z Pico do Ariero na Pico Ruivo), nebo „zeleně“ a vodopádů (levády). Madeira láká i cestovatele za gastro zážitky, nechte se unést místním alkoholickým koktejlem poncha, rybou espada nebo tradičním masem na špízu. 

Křesťanství jako hlavní náboženství ? Ne, K jako CCCCCristiano Ronaldo. 

Neopovažujte na ostrov přiletět v dresu Lionela Messiho. Láska a oddanost, kterou lidé z Madeiry chovají k ostrovnímu hrdinovi Cristianu Ronaldovi, který má muzeum a sochu v centru Funchalu, je opravdová. Pokud o něm začnete mluvit jakkoli negativně, koledujete si o potíže. Cristiano Ronaldo je na Madeiře uctíván a pro svou domovinu udělal spoustu dobrého. Není náhodou, že po portugalském fotbalistovi je pojmenováno i ostrovní letiště. 

Madeira má silnou kulturu vyšívání 

Vyšívání původně na Madeiru zavedla rodina Phelpsových z Anglie, která se na Madeiře usadila v roce 1784. V roce 1854 založila Elizabeth Phelpsová ve svém domě malou školu a učila děti a ženy vyšívat pomocí svých originálních návrhů. Tyto výšivky se staly oblíbenými mezi turisty. V 60. letech 19. století se vyšívání stalo hlavním průmyslovým odvětvím na Madeiře se 70 000 zaměstnanci nazývanými „bordadeiras“.

Ukulele jako symbol Havaje? To vše díky původním obyvatelům Madeiry

Během 80. let 19. století přivezli imigranti z Madeiry na Havajské ostrovy ukulele. Jejich ukulele bylo založeno na hudebních nástrojích cavaquinho a rajao – dvou malých kytarových nástrojích z Madeiry.

Madeira je ostrov vína

Výroba vína na Madeiře sahá až do konce 15. století, kdy byl ostrov pravidelnou zastávkou lodí mířících do Východní Indie. Do sudů s vínem se přidávaly lihoviny, aby se zabránilo znehodnocení během dlouhých námořních plaveb. Když se neprodaná zásilka vína vrátila zpět na ostrovy, bylo zjištěno, že dlouhodobé vystavení teplu a pohybu v lodních nákladových prostorech víno zlepšilo. Tento druh vín se stal velmi populární. Vzhledem k tomu, že použití dlouhých námořních cest ke zrání vína bylo nákladné, výrobci na Madeiře vyvinuli metody, jak na ostrově vyrábět vína stejného stylu. Začali skladovat vína ve speciálních místnostech, kde víno zraje na slunci.

Čím si připijeme k Deklaraci Nezávislosti Spojených států amerických ?
Madeirským vínem!

Madeirské víno, jedno z oblíbených vín Thomase Jeffersona, bylo použito k přípitku na počest Deklarace Nezávislosti USA. Láhev Madeirského vína byla použita ke křtu v roce 1797.

Cestovní ruch tvoří více než 20 procent HDP Madeiry

Madeiru ročně navštíví přibližně 1,4 milionu turistů, z toho více než 500 000 návštěvníků připlouvá do Funchalu výletní lodí. 

Ostrov Madeira má více než 2170 km levád vytvořených k přepravě vody z hornaté části ostrova do sušších zemědělských oblastí na jihu

Portugalci začali stavět levády během 16. století. Krom pohybu vody dnes levády vytvářejí i vodní elektřinu. Využívají se také jako síť pěších a turistických cest.

Kam se hrabe Coca-cola, místní pijí svojí Laranjadu

Laranjada, která byla uvedena na trh v roce 1872, je sycený nealkoholický nápoj s pomerančovou příchutí vytvořený 14 let před Coca-Colou. Nápoj zůstává populární i dnes. Jeho název je odvozen z portugalského slova laranja, což znamená „pomeranč“.

Je to jedno z nejlepších míst na světě, kde můžete vyrazit na pozorování velryb

Vody obklopující Madeiru se hemží mořským životem, což vám dává možnost vidět zblízka mnoho různých druhů velryb a delfínů! Velryby často využívají tuto oblast jako bezpečný průchod pro rozmnožování. Vorvaň je k vidění po celý rok. 

Rostou zde rostliny, které jinde na světě nenajdete…

Madeirská botanická zahrada je světově proslulá svou řadou jedinečných tropických rostlin. Subtropické klima ostrova a bohatá sopečná půda vytváří dokonalé podmínky pro pěstování více než 2500 exotických rostlin. Tyto zahrady jsou také zodpovědné za zachování původních madeirských rostlin, z nichž některé jsou velmi vzácné a ve volné přírodě se již nevyskytují.

Last Updated on 6 července, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments