Madeira na jaře, jak naplánovat cestu?

Madeira – malý kousek ráje, vzdálený 900 kilometrů od pevninského Portugalska okouzlí každého, kdo ji navštíví. A my už tohle klišé tvrzení můžeme taky potvrdit, Madeira nás totálně okouzlila. Má totiž všechno od hor, přes krásnou přírodu až po parádní pláže. Pokud se tedy chystáte na „ostrov věčného jara,“ pevně věříme, že vám bude tento článek nápomocný. Dozvíte se kde sehnat letenky, kde si půjčit auto, jaké je počasí, kde se ubytovat a co na Madeiře určitě ochutnat! 

Letenky na Madeiru

O Madeiře jsem snívala roky, ale kvůli ceně letenek jsme její návštěvu neustále odkládali. Až se nám vloni v létě podařilo najít parádní akci od TAP Portugal. Zpáteční letenky s přestupem v Lisabonu jsme tak sehnali za cca 2 700 Kč na osobu. Přestup to nebyl nijak drastický, v Lisabonu jsme čekali cca 2,5 hodinky během kterých jsme se občerstvili a mrkli na práci.

Let z Prahy do Lisabonu trvá něco přes tři hodiny a na Madeiru cca další hodinku dvacet. Už od prvního momentu jsem se děsila vzletu a přistání na Madeiře. Všude se traduje, že se jedná o jedno z nejnebezpečnějších letišť světa. My jsme měli ale extrémní štěstí a musím uznat, že oba dva lety považuju za nejpohodovější v životě.

Pokud byste chtěli na Madeiru přímým letem, z Prahy tuším za nějaké přemrštěné částky létá Smartwings (zpáteční letenka v létě cca 9 000 Kč). Teď na mě ale vybafla přímá linka z Norimberka s Ryanair, kde můžete letenky sehnat za rozumný peníz 🙂

Půjčení auta na Madeiře 

Na Madeiře se prakticky neobjedete bez půjčeného auta. Na ostrově sice působí několik autobusových společností, ale přišli byste tak o spoustu krásných míst, do kterých se prostě nedostanete. Auto je zkrátka nejlepší způsob, jak z vaší návštěvy vytřískat maximum zážitků. Z osobní zkušenosti vám vřele můžeme doporučit STATUSFLAMINGO.  Půjčení auta jsme vyřešili skrze jejich web a email. Pak na nás u příletů čekal zástupce společnosti – předal klíčky, auto a zaplatili jsme. Tahle autopůjčovna nevyžaduje žádnou zálohu ani kreditní kartu. Určitě doporučujeme si připlatit za plné pojištění auta! Několikrát za pobyt jsme se setkali s tím, že se lidem na autě prostě něco pokazilo. Nám naštěstí ne (ťuk ťuk). Půjčení auta na 8 dní včetně pojištění nás vyšlo na cca 7 600 Kč. V létě jsou ceny bohužel dvojnásobné. 

Řízení auta je jedna velká horská dráha, a to doslova! Hlavní silnice mezi jednotlivými městy a letovisky je kvalitní a bez problémů. Pokud ale zamíříte do hor a na různé vyhlídky, připravte se na šílenou klikatici, prudké stoupání, klesání a zatáčky. Místní si z nějakých předpisů velkou hlavu nedělají, a tak parkují v zatáčkách, po celém pravém pruhu, nad srázem.. no vlastně kdekoliv. Benzínek je na ostrově dostatek, ale určitě před cestou do hor nezapomeňte natankovat. Cena benzínu se v téhle zvláštní době motala kolem 1,8 EUR za litr. Celkově nás benzín vyšel na 110 EUR a projeli jsme s tím celý ostrov křížem krážem. 

Určitě vám doporučujeme si vybrat trošičku silnější auto, my jsme si vybrali z 2. nejlevnější kategorie a i tak to skoro nejelo.. kopce jsme museli vyjíždět krokem na jedničku 😀

Kde se na Madeiře ubytovat? 

Madeira je opravdu malá, ale i tak se připravte, že po ostrově najezdíte a nachodíte spousty kilometrů. Pokud se nechcete stěhovat a máte k dispozici auto, je úplně v pohodě se ubytovat na jednom místě. Určitě bychom na ubytko s autem nedoporučili Funchal, nepovedlo se nám totiž najít ani jedno neplacené parkoviště. My jsme si na ten týden zarezervovali celkově tři ubytování, abychom vyzkoušeli různé části ostrova. První ubytování bylo dvě minutky od letiště v Santa Cruz (s perfektním výhledem), druhé na severní straně ostrova v Sao Vicente a cool surfařském doupěti a poslední v poklidném letovisku Ribeira Brava. Upřímně můžeme doporučit všechna tři ubytován. Co se týče oblasti,nejvíce se nám líbilo v Sao Vicente, kde jsme paradoxně vyžrali nejhorší počasí. Pokud byste se chtěli inspirovat naším itinerářem, můžete ubytování nakombinovat takto:

Počasí na Madeiře 

Madeira a počasí.. no, za ten týden bychom mohli sepsat román. Během osmi dní v březnu jsme zažili letní teploty, vichřici, úporný déšť, kroupy i sníh. Takže pokud bych vám měla poradit, jaké oblečení si sbalit do batohu, bylo by to od každého něco. Počasí je na Madeiře zkrátka kapitolou samo o sobě. Na jižním pobřeží je většinou lépe než na tom severním (tam prší cca 2x víc).

Nutno podotknout, že Madeira má obrovské výškové rozdíly.. pokud tedy ve Funchalu chodíte v tričku a odpoledne plánujete výlet do hor, nezapomeňte se pořádně nabalit. Počasí se mění mrknutím oka a je lepší být připraven na všechny varianty. My jsme si zažili i dvoudenní vichřici, kdy byl vichr větší než na Islandu a vzduchem létaly květináče i dopravní značky :-D. Třešničkou na dortu byl sníh, který napadl na vrcholcích hor a silnice se zavřely. Abychom to ale příliš nedramatizovali – za celý týden jsme zažili vlastně jen jeden den, kdy to vyloženě nebylo nic moc a nešlo před počasím utéct. 

Svůj Madeira výlet určitě dobře naplánujte a buďte flexibilní. My jsme plány uzpůsobovali právě podle počasí a na Pico Ariero nám to vyšlo až během druhé návštěvy. Pro lepší přehled určitě koukněte na webkamery, které najdete na stránkách NETMADEIRA. 

Co na Madeiře ochutnat a jaké jsou ceny? 

Začneme hned z ostra – alkoholem! Na Madeiře je cestovatelskou (příjemnou) povinností ochutnat alko nápoj Poncha. Ta pravá a původní poncha sloužila k tomu, aby zahřála vymrzlé rybáře a vznikla v městečku Camara de Lobos. Pozor na ni – tváří se neškodně, ale je pěkně silná! My jsme ponchu na ostrově zkoušeli všude.. mají ji v každé restauraci i baru :). Pokud chcete vyzkoušet ponchu různých chutí, zajděte ve Funchalu do baru Rei da Poncha.

Poncha se připravuje tradičně s citronovou kůrou, ale i v různých kombinacích s jiným ovocem. Obvykle obsahuje bílý rum, citrón, citrónovou kůru, cukr/med a může mít až 60%! Určitě vynechte ponchu ze supermarketu, ta se s tou čerstvě připravenou nedá srovnat :). Cena za ponchu v baru/ restauraci se pohybuje kolem 2 – 3 EUR. Taktéž doporučujeme výborné madeirské víno.

V obchodě se zaměřte na výborný ochucený nápoj Brisa a maracujovou příchutí. V restauracích bychom vám určitě doporučili vynikající grilované maso Espetada (obvykle 12 EUR se dvěma přílohami) a tradiční madeirský chléb Bolo do caco s masem. Nezapomeňte se zatoulat na místní trhy a ochutnat výborné (i když trošku dražší) ovoce. 

Celkový rozpočet – kolik stojí týden na Madeiře? 

Pojďme se tedy podívat, kolik takový týden na Madeiře stojí. Ceny uvádíme za jednu osobu: 

  • Zpáteční letenka z Prahy – 2 700 Kč 
  • Půjčení auta – 7 600 Kč / 2 = 3 800 Kč 
  • Ubytování na 8 nocí – 4 240 Kč 
  • Benzín – 2 700/ 2 = 1 350 Kč 
  • Parkování (většinou zdarma) = 120 Kč 

Celkové náklady na osobu nás tedy vyšly plus mínus 12 210 Kč (+ útrata). Nutno říct, že auto a ubytování jsme rezervovali úplně na poslední chvilku, protože nám TAP párkrát změnil lety (s předstihem by mohlo vyjít levněji). S autem jsem projezdili celý ostrov křížem krážem a některá místa jsme navštívili několikrát :). Za jídlo a blbiny jsme utratili pro představu cca 4 000 Kč + jsme se za 1 000 Kč vydali na pozorování velryb a delfínů. Na Madeiře jsme se ani nesnažili o nějaký ultra velký low cost, ale ani jsme zbytečně neutráceli – zkrátka tak, abychom si to užili naplno 🙂

Madeira nás naprosto okouzlila. V příštím článku se můžete těšit na detailní itinerář! Na závěr bychom se s vámi rádi podělili o video, které shrnuje naši návštěvu Madeiry. 

Kišiněv, aneb to nejlepší z nejméně navštěvovaného hlavního města Evropy
Sicílie: Z Katánie do Palerma bez půjčeného auta!
Rumunsko: 8 tipů co navštívit v Bukurešti a okolí

Last Updated on 31 března, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments