Kišiněv, aneb to nejlepší z nejméně navštěvovaného hlavního města Evropy

Plánujete navštívit Moldavsko a jeho hlavní město Kišiněv? Tak to jste na správném místě! Kišiněv a Moldavsko se celkově řadí k nejméně navštěvovaným státům Evropy, což je podle nás velká škoda. V našem článku se dozvíte co navštívit v tomto často opomíjeném hlavním městě, pár zajímavostí a i tip na výlet do neexistujícího státu, který  můžete podniknout.

Jet do Kišiněva rozhodně nebyla myšlenka, která by nás cvrnkla do hlavy jen tak. Naopak, do Moldavska se chystáme už dlouho, ale cesta se nám až do nedávna vyhýbala. Během naší 2. návštěvy ostrova Fejo v Dánsku jsme si uvědomili, že nemáme žádné plány na Vánoce (tradičně každý rok vyrážíme na nějaké to dobrodružství) a cíl naší cesty byl hned jasný. Všichni se nás ptali „Proč právě Moldavsko?“ Načež jsme obvykle odpovídali „proč ne?“. Vysvětlovat totiž naši zálibu v postsovětských státech, neznámu, Brutalistické architektuře, levném kafi, srdečných lidech, fotkách, které jen tak někdo nemá a kvalitním vínu je prostě na dlouho. A tak, přestože prosinec není hlavní sezóna, jsme se rozhodli tuto turisty zapomenutou zemi navštívit.  

A rozhodně našeho rozhodnutí nelitujeme!

Letenky z Vídně do Kišiněva 

Do Moldavska se dá dostat mnoha způsoby, my jsme se rozhodli pro letenky z Vídně (díky skvělému termínu a i velice příznivé ceně). Za zhruba hodinku a půl letu jste v Kišiněvě. Nezapomeňte si o hodinu posunout hodinky. Musíme uznat, že let to nebyl vůbec příjemný, ale dalo se to vydržet. Další věc co rozhodně příjemná nebyla je, když po celodenním přesunu z Prahy do Kišiněva musíte pasové kontrole dlouze vysvětlovat proč do Moldavska jedete. Chtěli naprosto vše, adresu hotelu, letenku zpět, místa, která budeme navštěvovat a stále nedokázali pochopit, co tu budeme dělat. Pán na  pasové kontrole stále opakoval „Moldova is not a tourist country“. A tak jsme ho dostali pravým hákem, na otázku „So, you don’t think your country is beautiful?“ už nevěděl, co odpovědět. Mrsknul nám razítko do pasu a mohli jsme jít dál. Paradoxem bylo, že zrovna na jeho „budce“ byl nápis Welcome to Moldova #BeOurGuest. 

Doprava z letiště do centra Kišiněva

Z letiště doporučujeme si objednat taxíka, který je v Moldavsku opravdu cenově dostupný (obzvlášť, když přiletíte v 01:30 v noci, jako my). Moldavci využívají mobilní aplikaci Yandexgo, která je velice podobná Uberu. Můžete platit jak místní měnou v hotovosti, tak i kartou online. Náš hotel byl 18 km daleko a platili jsme v přepočtu 80 Kč. Další možností je místní hromadná doprava. Skvělá je aplikace Easy way, která přesně mapuje dopravu ve velkých městech východní Evropy. Z letiště se můžete dostat do centra autobusem 33 a cena bude 4,5 MDL (okolo 5 Kč).

Ubytování v centru Kišiněva

Levné UbytováníS ubytováním jsme měli menší komplikaci. Čekali jsme do posledního dne, protože hrozilo zrušení letu (vlastně nám i přehodili termín letenek. Vybrali jsme si hotel, který nebyl dostupný na jednu z celkových 4 nocí. A tak jsme na 1. noc museli shánět něco na poslední chvíli. I tak jsme našli krásné ubytování, kde nám naše ubytovatelka pomocí videa ukázala, jak najdeme klíčky od brány a pokoje. Můžeme jen a jen doporučit. 1. ubytování se nacházelo velice blízko Kišiněvského cirkusu a pokud by se vám z pokoje zrovna nechtělo, tak je na ubytování i Netflix. Odkaz na ubytování můžete najít kliknutím zde.

Druhé, naprosto skvělé, ubytování je v samém centru Kišiněva. Pár minut od Arcul de Triumf, Parlamentu, Potěmkinových schodů, Malého Prince a skvělé restaurace Andy’s. Ubytování je se snídaní, která se podává od 8 do 11h, recepce funguje nepřetržitě 24h denně a každý den dostanete i nové ručníky. Odkaz na ubytování můžete najít zde.

Budova státního cirkusu

Kišiněv a co v něm navštívit?

Jelikož jsme v Moldavsku měli na rozdíl od ostatních destinací jen pár dní, chtěli jsme stihnout takřka vše, co tato malá země mezi Rumunskem a Ukrajinou nabízí. Všechny památky, které tu uvádíme, jsou v pěším chronologickém pořadí, na konci se můžete podívat i na mapu, kde jsou jednotlivé památky vyznačené.

Valea Morilor

Parčík s jezerem rozkládající se na 34 hektarech, doslova co by kamenem dohodil od centra města. Příjemná procházka plná dětských hřišť, strojů na cvičení a nějakých těch památek. Byl založen z iniciativy Leonida Brežněva v roce 1950 a původně se jmenoval hezky sovětsky „Centrální park kultury a oddechu leninského komsomolu.“ Dříve se tu nacházely veslařské kluby a je zde i vyhrazený prostor pro začínající rybáře. Kolem jezera je vybudován 2,5 kilometru dlouhý okruh. V parku roste mnoho stromů a v jezeře můžete najít i kapra. Na území parku je „Letní divadlo“ a pláž. „Letní divadlo“ v parku, známé také jako „Zelené divadlo“, postavené v roce 1957, má kapacitu 6700 míst a je největším divadlem pod širým nebem v Evropě.

 

Scara Cascaledor a Potěmkinovy schody

Podél parku můžete navštívit nově zrenovované Potěmkinovy schody a kaskádovou fontánu Scara Cascaledor.

 

Socha Malého prince

Neznáme snad nikoho, kdo by o knize Malý Princ z rukou Antoina de Saint-Exupéryho neslyšel. Přesto pro ty, kteří o knize neslyšeli rychle shrneme děj. Kniha vypráví příběh pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky. Kniha pojednává o přechodu mezi dětstvím a dospělostí. Kniha byla přeložena do (až neuvěřitelných) 426 jazyků. A právě zde v Kišiněvě se můžete s Malým princem setkat, není to však žádná brnkačka, je skutečně malý. Sochu, nebo spíš sošku, najdete přímo u jezera – jako ozdobný prvek na zábradlí. 

 

Arcul de Triumf (Vítězný oblouk)

Nečekejte zrovna majestátní x metrovou památku. Spíš takový obloučíček mezi Katedrálou Narození Páně a budovou moldavské vlády, který však má svoje kouzlo. Byl postaven v letech 1840–1841  jako památka na vítězství Ruského impéria nad Osmanskou říší v rusko-turecké válce. Empírový oblouk je vysoký 13 metrů a dříve se na oblouku nacházely mramorové desky se jmény sovětských bojovníků a Moldavanů, kteří bojovali ve druhé světové válce a obdrželi vyznamenání „Hrdina Sovětského svazu“.

Katedrála Narození Páně

Hlavní katedrála moldavské pravoslavné církve, kterou nechali postavit ve 30. letech 19. století, je jednou z hlavních dominant celého města. Katedrála byla bombardována během 2. světové války a její zvonici zničili komunisté v roce 1962. Nová zvonice byla postavena v roce 1997. Během sovětského období byly bohoslužby zakázány a katedrála byla přeměněna na výstaviště. Kvůli četným destrukcím, které katedrála utrpěla v průběhu času, prošla budova několika rekonstrukcemi a změnami ve svém tvaru. 

Ulice Grigore Vieru

Po cestě z katedrály, směrem dolů, se určitě stavte na ulici Grigore Vieru. Po cestě můžete obdivovat sochu s motivem „randíčko“, kde klasicky, žena jde pozdě a kluk už s kytkou čekuje hodinky. Hlavní atrakcí je však krásná mozaiková cesta parčíkem. Příjemná procházka, kde si po cestě můžete zajít na skvělou kávu, ať už do stánku nebo do kavárny Crème de la Crème. Nám se procházka obohatila o naprostý úžas místní úřednice, která byla na větvi z toho, že někdo z PRAHY přijel do Kišiněva. Hned se pochlubila, že její syn pracuje v Českých Budějovicích a že v Praze byla. Oni vás totiž celkově Moldavci často odposlouchávají, mimo turistickou sezónu především, a snaží se zjistit, odkud pocházíte. Je tu takové nepsané pravidlo, že čím více si chce osoba povídat, tím méně umí anglicky. A tak na vás mluví buď rumunsky nebo rusky a vy se jen usmíváte a odpovídáte česky.. prostě sranda.

Schimbarea la Faţă a Mântuitorului (Transfiguration church)

Po cestě z Ulice Grigore Vieru se stavte ke kostelu s tímto nevyslovytelným názvem. Má zajímavou historii! za sovětské éry, v rámci vesmírných závodů během studené války (viz úspěch Jurije Gagarina ve stejné době), vzniklo na územích ovládaných SSSR mnoho planetárií. Kostely s kupolí, byly zvláště vhodné pro jejich instalaci. Od roku 1962 byl kostel přeměněn na planetárium a tomuto účelu sloužil dokud budovu v roce 1990 nezpustošil požár. Hezkou procházku ke kostelu lemuje socha Štěpána III. Velikého, národního hrdiny, jehož jméno nesou autobusové zastávky, náměstí i ulice. Dále můžete spatřit docela monstrózní budovu prezidenta Moldavska a samozřejmě nesmí chybět nápis „I love Chisinau“, přeci jenom by Moldavsko do Evropské unie opravdu chtělo, a tak to trošku okopírovali od svých evropských kolegů. Pokud by byla opravdová zima, můžete skočit na skleničku višňového vína do Piana Vyshnia (řetězec z Ukrajiny – mňamka!).

 

Národní muzeum

Každý den, okrem pátku, můžete od 10h do 18h navštívit moldavské Národní muzeum. Najdete tu jak stálou expozici, tak i něco nového. Při naší návštěvě byla například expozice Origami. Před muzeem najdete světoznámou římskou vlčici a naprosto luxusní Citroen. Pro fanoušky historie skvělá zastávka.

Kostel sv. Pantaleona

Krásný kostelík nedaleko Národního muzea, kde jsme tradičně zapálili svíčky za naše nejdražší. Moc hezky zdobený se skvělou atmosférou.

Centrální market

Když jsme si před pár lety vygooglili Kišiněv, nenašli jsme v obrázcích žádné památky, ale vyskočila na nás fotka, kde jsou starší paní, které váží sýr. A tak jsme se shodli, že tohle prostě musíme vidět na vlastní oči! Bylo tomu právě na Centrálním marketu města. Je to teda fakt blázinec, stovky lidí zde nakupují čerstvé ovoce, vajíčka, maso, sýry, žárovky, rychlovarné konvice, fazole, tepláky, fusekle, ovladače na televizi, kafe, instantní polévky, záchodové štětky, toaletní papír, košťata nebo třeba i hrnce. Nakupovat zde moc nedoporučujeme, ale zážitek to je opravdu skvělý.

 

Klášter Ciuflea 

Malebný klášter, který fanoušky východoevropské architektury určitě potěší. Dříve zastával roli hlavního kostela, jelikož Katedrála Narození Páně bylo předělána na výstaviště.

 

Eternity Memorial Complex

Památník věnovaný sovětským vojákům, kteří padli v bojích proti německo-rumunským jednotkám za druhé světové války. Centrální část památníku tvoří pyramida pěti 25 metrů vysokých kamenných pušek. 5cípá hvězda s „věčným“ plamenem uprostřed pomníku. O státních svátcích se ve středu památníku pravidelně konají obřady kladení věnců. Údajně by každou hodinu mělo být střídání stráží, my jsme však v prosinci nikoho neviděli. Je zde bohužel docela velký počet opuštěných pejsků, tak pokud budete chtít udělat dobrý skutek, můžete jim něco donést.

Kišiněvský cirkus

Trošku z ruky, ale za nás asi nejhezčí stavbou celého města, je budova Kišiněvského cirkusu. Máme rádi atypické budovy a tohle je určitě jedna z nich. Není nad to dát si ranní kávu na totálně rozbitém chodníku před něčím, co místní nechápou proč si fotíme. Byli jsme tam úplně jediní (krom holčičky, co krmila holuby). Cirkus byl oficiálně otevřen v roce 1981 a byl na svou dobu špičkovým cirkusovým zábavním místem s nejmodernějším vybavením. Měl kapacitu 1900 míst s největším hledištěm v Moldavsku. Umělci sem jezdili z celé východní Evropy, to však brzy skončilo. Moldavská nezávislost a zavedení tržní ekonomiky zpočátku vedly k rychlé inflaci, která vyústila ve vážnou hospodářskou krizi. Za těchto okolností nebylo místo pro cirkus a místo bylo opuštěno v roce 2004. Poté, co byl státní cirkus v Kišiněvě na deset let zapomenut, dnes se ale opět (díky Ministerstvu kultury) pomalu probouzí k životu, obnovuje svou zašlou slávu a přináší radost a zábavu nové generaci Moldavanů.

 

Tipy na výlet v okolí Kišiněva

Vinařství Cricova

Moldavsko je rájem pro všechny vinaře. A říká se, že v Cricově mají to nejlepší víno ze všech. Vinařství Cricova nenajdete v Kišiněvě, nýbrž v 10 km vzdáleném městě Cricova. Tam se můžete dopravit buď taxíkem (okolo 100 Kč) a nebo městskou hromadnou dopravou, která je více punk. Lístek na autobus číslo 2 stojí 4,5 MLD (6 Kč) a zabere vám to z centra i s příšernou zácpou okolo 50 minut. Autobus jede v průměru každých 20 minut. Vystupte na konečné zastávce, poté už je to jen 1 km pěšky rovně (cedule, či milí místní vás nasměrují). V Cricově si musíte prohlídku zarezervovat předem a ujistěte se že je v Angličtině. Mají vícero druhů prohlídek.

Můžete buď jít na úplně 1. prohlídku dne v 9 hodin ráno za zvýhodněnou cenu 195 MLD (250 Kč, bez ochutnávky) nebo v kterýkoliv jiný čas za 350 MLD (440 Kč, bez ochutnávky) s tím, že od 16h a o víkendech je příplatek dalších 100 MLD. Pokud byste chtěli i ochutnávku, doporučujeme zvolit tour, kterou jsme si vybrali my. Za 500 MLD (620 Kč, ano je to docela mastné) máte k ochutnání 5 druhů vín a nějaké ty slané tyčky a oříšky. Tour trvá něco málo přes 2 hodiny. Průvodce si pro vás přijde před recepci a spolu s ostatními vaše tour začíná tím, že nastoupíte do malého otevřeného busíku a jede se. (Nedivte se, že začínáte třeba v 15:07 jako my, váš průvodce si vás vyzvedne). Dozvíte se něco málo z historie, kouknete na produkci šampáňa, film, navštívíte muzeum, místní kostel, fresky, krásné sály, kde propil celé 2 dny Jurij Gagarin a nebo sál, kde Vladimir Putin oslavil své 50. narozeniny. Uvidíte i soukromou sbírku vín Putina, Merkelové nebo Lukašenka. A zlatým hřebem je samozřejmě ochutnávka, při které si dáte do nosu. Hezký zážitek, za který byste po vypití všech těch vín dali i dvojnásobek. 

Návštěva 2. největšího vinného sklípku (spíše sklepu) na světě je zkrátka zážitek, který vám můžeme jen doporučit! Místní tunely mají neuvěřitelných 120 kilometrů. 

Co jsme chtěli stihnout, ale nestihli… (snad příště?)

Zábavní park v Kišiněvě

Již od našeho prvního putování Gruzií před pár lety jsme si našli zálibu ve starých sovětských zábavních parcích, které najdete prostě jen na východě. Fascinuje nás ten rezavý materiál a absolutní nezájem o bezpečnostní prvky – uvažování ala pokud tam dáme provázek (který ani nenatáhneme), tak to dítě snad z toho ruského kola nespadne. Snad jsou ty dráty dobře pospojované a snad se žádné šroubky z té horské dráhy neuvolní… Měli jsme však v plánu navštívit  jeden takový zábavní park v sousedním Podněstří, tak jsme park v Kišiněve oželeli.

Etnografické muzeum (Village museum)

Není nad ukázku tradičního stylu života, dřevěných domečků a krásných kostelů. Byli jsme v něčem podobném jak v Kyjevě, tak i v Bukurešti a chtěli jsme v tradici pokračovat. Bohužel je místní muzeum trošku z ruky a na jeho návštěvu nebyl čas. Z našich předešlých zkušeností však musíme tento druh muzeí doporučit.

Old Orhei a klášter Curchi 

Celodenní výlet z Kišiněva, na který jsme bohužel neměli čas. Pokud plánujete v Moldavsku zůstat déle, tak určitě nevynechejte tyto 2 ikony. Na výlet se dá vyrazit autem (zhruba 60 km severně od hlavního města), místním Uberem (dražší varianta, ale pokud třeba chcete navštívit pouze jednu z možností, může být i tou lepší) a nebo s místní cestovní kanceláří, kde vás výlet přijde na zhruba 45 EUR za osobu.

Vinařství Milestii Mici

Světoznámé vinařství, které Cricově sebralo rekord a 1. pozici, protože jejich tunely dosahují neskutečné délky 200 km. Nabízí prohlídky jejich prostor za relativně přijatelné peníze, za 30 EUR včetně ochutnávky. Můžete ochutnat 7 druhů vín, v ceně je předkrm a dezert a jako dárek dostanete i lahvinku vína. Prohlídka trvá zhruba 2 hodiny.
Samozřejmě můžete upravit prohlídku podle vašich preferencí. Ceny se pohybují od 10 do 75 EUR.

V našem dalším článku se dozvíte, jaké to je přejet do 100 km vzdálené „neexistující“ země jménem Podněstří (Transnistrie). Výlet, který za to opravdu stojí ! 

Děkujeme, že jste vydrželi až do konce. Vážíme si každého čtenáře a každého  cestovatelského kolegy. Pokud se do Moldavska chystáte, tak vám přejeme šťastnou cestu a ať se vám líbí. Kišiněv a Moldavsko za to totiž rozhodně stojí!

„Čím menší očekávání, tím krásnější místo.“
Backpack Yourself

Mapa a itinerář pro návštěvu Kišiněva

A na závěr ještě pár nepoužitých fotek z Kišiněva 🙂

Moc vám děkujeme za přečtení článku a případné dotazy moc rádi zodpovíme! Cestování zdar 🙂

Cestopis o Podněstří, aneb jak jsme navštívili (ne)existující republiku!

Tohle je Moldavsko, aneb zajímavosti o nejméně navštěvovaném státu Evropy

Last Updated on 4 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments