Cestopis o Podněstří, aneb jak jsme navštívili (ne)existující republiku!

Už jste někdy slyšeli název Podněstří / Podněsterská republika či Transnistria? Tahle zvláštní (ne) republika se nachází na území Moldavska poblíž hranic s Ukrajinou a my jsme se ji rozhodli alespoň krátkým výletem poznat. Jedná se o „zvláštní“ území, které se za podpory Ruska vyhlásilo republikou, ale žádný ze států světa Podněstří oficiálně neuznává. Dobře, uznávají je Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie, kterou jsou v podstatě taktéž (ne)existujícími. To ale Podněstří neodradilo a funguje vlastně jako samostatná republika. Místňáci mají speciální podněsterský pas, republika má vlastní vlajku, vládu, hymnu, měnu a cestou vás dokonce čeká hraniční kontrola. 

Ekonomiku celého Podněstří má pod palcem firma Sheriff, která vlastní snad vše od obchodů, přes pumpy až po fotbalový stadion. Pokud vás fascinuje sovětská architektura, nebo jen rádi navštěvujete místa, kam běžný turista nezamíří, Podněstří je tou pravou destinací pro vás! 

Vstup a doprava do Podněstří 

Vstupní branou pro nás byl moldavský Kišiněv, odkud jsme vyrazili maršrutkou do hlavního města Podněstří – Tiraspolu. Maršrutky odjíždí z hlavního autobusového nádraží v Kišiněvě téměř každou hodinu a lístek si jednoduše zakoupíte za v přepočtu 60 Kč u autobusové přepážky. Pokud zvolíte stejný způsob jako my, cestou vás čeká hraniční pasová kontrola. Ačkoliv se do Moldavska údajně dá cestovat na OP, při vstupu do Podněstří je nutné předložit platný pas. Funguje to tak, že maršrutka zastaví u hraniční budky. Z maršrutky jsme vystupovali pouze my dva a jeden další cizinec. V budce jsou dvě přepážky, u kterých předložíte cestovní pas. Rusky se vás zeptají, jaký je váš účel návštěvy a jak dlouho se plánujete v Podněstří zdržet. Odpovídali jsme jim česky s ruským přízvukem a nebyl žádný problém. Na základě toho vám vydají takový malý papírek s vašimi údaji a vízem, který nesmíte ztratit. Po cestě zpět si ho hraniční kontrola vybírá. Pokud se v Podněstří rozhodnete zůstat déle, než je uvedeno na papírku, můžete prý skočit na jakoukoliv policejní stanici, kde by vám měli vízum zdarma prodloužit. 

Zajímavosti a informace o Podněstří

 1. Podněstří má svou vlastní měnu! 
  Ačkoliv je Podněstří oficiálně součástí Moldavska, má své vlastní bankovky a mince. Na místní měnu si můžete vyměnit z eur, dolarů či moldavského lei. Vyměňte si jen malé množství peněz, jakmile opustíte území Podněstří, z neutracených peněz se stávají bezcenné cáry papíru, které nikde jinde ve světě nesměníte.
 2. Platební kartu nechte doma. 
  V Podněstří jen tak nenarazíte na bankomat či platební terminál. A pokud narazíte, údajně vám neposlouží naše česká platební karta. Osobní zkušenost nemáme, ale informaci jsme se dočetli jsme v několika diskuzích.
 3. Jediná budovatelská vlajka světa. 
  Jak už tomu tak bývá, Podněstří jakožto republika má i vlastní vlajku. Ta je poslední vlajkou světa, na které najdete budovatelský motiv – tedy srp a kladivo.
 4. Lenin na každém kroku. 
  Kdo nás zná ví, že z nevysvětlitelného důvodu rádi navštěvujeme postsovětské státy. Dosud jsme se se sochou Lenina setkávali v dezolátním stavu (např. v Albánii, polorozpadlá za knihovnou :D). V Tiraspolu se jeho sochami naopak pyšní. Najdete jich tady hned několik v perfektním stavu. 

 

Tiraspol a co v něm navštívit?

Pokud do Tirapolu míříte tak jako my, na jednodenní výlet, bude vám na prohlídku města stačit pouze pár hodin. Většina zajímavých míst se totiž nachází v jedné z hlavních ulic. Viděli jsme všechno, co jsme vidět chtěli, ale i tak nás mrzelo, že už odjíždíme. V Tiraspolu jsme se setkali s moc fajn lidmi, na kterých byla vidět upřímná radost z toho, že na jejich území zbloudil turista. 

Tiraspol je hlavní město Podněsterské republiky a bydlí zde přibližně 140 000 lidí. Na celodenní návštěvu jsme si vyměnili 20 EUR (směnárnu najdete přímo na nádraží, 1 EUR = cca 18 rublů). Z těchto 20 EUR jsme zaplatili autobus zpátky, dvě výborná kafe, nákup v pekárně a výborné jídlo v restauraci. I tak nám zbylo v přepočtu cca 6 EUR.. no, asi se tam budeme muset vrátit! Ceny jsou v Tiraspolu neuvěřitelně levné a jídlo opravdu výborné.  Každopádně jsme se oba shodli, že je Tiraspol neuvěřitelně čisté město a je vidět, že si s jeho údržbou dávají místní záležet. 

Určitě zajděte do restaurace Back in USSR. Restaurace se zdá mířená na turisty, ale bylo v ní i spoustu místních. Přivítá vás typický komunistický design – socha a obraz Lenina, rudé toalety a soudružky všude po zdech, kýčovitá výzdoba.. ale výborné jídlo! Objednali jsme si dvě piva, boršč, moldavskou polévku a plněné knedlíky – mňam!
Adresa restaurace: „Снова в СССР“ Strada Sverdlov 54а, Tiraspol

 
1. Budova parlamentu a socha Lenina 

Jedna z „nejikoničtějších“ budov této země. Pokud si vygooglíte Tiraspol nebo Podněstří, tohle bude jedna z prvních fotek, kterou na internetu najdete. Budova, ve které sídlí parlament nebo-li Nejvyšší sovět Podněsterské moldavské republiky je nepřehlédnutelná. Před budovou najdete jak jinak než sochu Lenina. 

2. Tank s kostelem v pozadí

Přímo proti budově parlamentu najdete hned zajímavá místa – památník obětem války, která se tu udála v 90. letech, tank T-34 a kostelík.

3. Dům sovětů 

Většina zajímavých památek se nachází na ulici 25. října a jednou z nich je i Dům Sovětů. Tuto dosud využívanou budovu zdobí busta Lenina (jak jinak, že ?). 

4. Street Art Jurij Gagarin

V ulicích samozřejmě nechybí obří street art jedné z nejdůležitějších postav historie – Jurije Gagarina, prvního člověka, který se kdy vydal do vesmíru. Nedaleko se nachází výborná kavárna, která sice s Gagrinem nesouvisí, ale má úžasnou kávu za pár korun. 

5. Sovětský zábavní park 

Pokud budete pokračovat kousek za jednu z hlavních ulic, narazíte na parádní zábavní park. Většina atrakcí sice vypadá, že mají nejlepší roky za sebou, ale nenechte se zmást! Park je prý stále v provozu. Dominantou je samozřejmě ruské kolo, které nám připomnělo naši milovanou Gruzii (tam jsme totiž na něco podobného vlezli :-D).

6. Výrobna koňaku Kvint 

Věřte nebo ne, Tiraspol proslul výrobou koňaku. Název tohoto oceňovaného koňaku je Kvint, ale můžete hádat, jaká firma tento závod vlastní. Nebudu vás napínat, je to nečekaně Sheriff. V hlavní budově najdete prodejnu koňaku (dá se pořídit i na letišti v Kišiněvě za super cenu). Zjistili jsme, že dělají i komentované prohlídky, ale tu jsme bohužel nestíhali. 

7. Park Kirov 

Na tento parčík jistě narazíte cestou z/na nádraží. Najdete v něm spoustu zeleně, krásný kostel a jakousi věž se zvony, na kterou můžete vylézt pro lepší rozhled. 

Tiraspol a Podněstří je zkrátka zajímavé místo k návštěvě! Pokud se chcete o tomto místě dozvědět ještě něco víc, můžete kouknout na tohle skvělé video od Yes Theory, které všechno dokonale vystihuje :-)!

Kišiněv, aneb to nejlepší z nejméně navštěvovaného hlavního města Evropy
Sicílie: Z Katánie do Palerma bez půjčeného auta!
Rumunsko: 8 tipů co navštívit v Bukurešti a okolí

Last Updated on 2 ledna, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments