Další článek ze série zajímavostí, ve kterém se pořádně zaměříme na Moldavsko! Navštívili jsme jej v prosinci 2021 a všechny články o naší cestě si můžete přečíst tady. Ať už se do Moldavska chystáte, nebo jen rádi čtete zajímavá fakta, doufáme, že se vám bude článek líbit a něco nového se dozvíte! Upřímně si totiž myslíme, že čím menší země, tím zajímavější informace. Tak schválně, zda jste nějakou z informací věděli.
Moldavsko je nejméně navštěvovaný stát Evropy
Jak už jste nejspíše i z názvu článku odvodili, v Moldavsku opravdu na turistu jen tak nenarazíte. Moldavsko je nejméně navštěvovaný stát Evropy a dokonce 3. nejméně navštěvovaný stát na světě. Na 1 turistu připadá 323 místních, což je opravdu málo. Uhádli byste ty zbylé dva státy? Jsou to Guinea a Bangladéš. V Bangladéši je dokonce na 1 turistu 1273 místních, tam se určitě v davu neztratíte.
My jsme v Moldavsku opravdu moc turistů nepotkali. Jen 4 Čechy na letišti a pak indicko-americký pár při prohlídce vinařství. Celník na letištní kontrole nedokázal pochopit, proč vlastně do Moldavska cestujeme.. což tento fakt jenom potvrzuje.
Je domovem největšího vinného sklípku na světe
Určitě jste někdy slyšeli o Guinessově knize rekordů. Právě v této knize je uvedeno, že vinný sklep Mileștii Mici v Moldavsku je největší na světě s téměř dvěma miliony lahví, které najdete v jeho potemnělých chodbách. Pokud byste se náhodou v chodbách ztratili, cesta ven by byla dosti složitá, chodby mají totiž v součtu přes 200 km. Sklípky se nacházejí v bývalém kamenolomu, kde jsou celoročně skvělé podmínky, 85 % vlhkost a krásných 14°C. V případě, že by vás to zajímalo, nejcennější vína z roku 1973 se prodávají za zhruba 12 000 Kč za kus.
V Moldavsku najdete i světovou dvojku, kam jsme vyrazili my, a to vinařství Cricova. Svou sbírku zde má například Putin, Merkelová nebo třeba Lukašenko.
Moldavané oslavují skvělý svátek „Den vína“
Tak právě takový den by se líbil i Bridget Jones. Vlastně je to spíše taková dvoudenní akcička. Výrobci vína otevírají své domovy a vinice se otevírají lidem 3. až 4. října, k příležitosti Národního dne vína, což je celostátní oslava. Ochutnávky vín jsou cenově velice dostupné a mezi vinařstvími jezdí i bezplatný autobus. Podle všeho je to opravdu jedna z nejlepších akcí, které můžete v Moldavsku zažít! Každý Moldavan, kterého jsme potkali, nám říkal, že máme přijet znovu a nejlíp na tento svátek.
V Moldavsku se chlastá, a to pořádně
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pouze Bělorusko konzumuje více tvrdého alkoholu než Moldavsko, přičemž každý obyvatel vypije v průměru 16,8 litrů za rok. Nasvědčuje tomu i fakt, že si v restauracích můžete objednat z menu i půllitrovou karafu vodky. Na zdraví! My jsme pro jistotu zůstali jen u piva a vína 😀
Každý miluje Vánoce a Moldavané obzvlášť
Moldavsko slaví Vánoce od 24. do 26. prosince, na rozdíl od svých rusko-ortodoxních sousedů (jejich hlavní událost je v lednu). Tradiční přípravy začínají v listopadu pečením koláčů a porážkou prasat a vyvrcholí třemi dny hodování, večírků a rozdávání dárků. Ruská pohádka Mrazík byla zakázána poté, co Moldavsko získalo nezávislost a dárky pro děti v těchto dnech doručuje Mos Craciun, který se nápadně podobá Santa Clausovi. Akorát ty dekorace jsou občas trochu mimo, třeba taková 3 metrová socha Hulka vedle Vánočního stromečku.
Potrpí si na svojí kulturu, rádi tancují a skládají písně
Moldavská hudba je stejně jako její jazyky výrazně ovlivněna Rumunskem. Miorița, tradiční rumunská balada o ovcích, je v Moldavsku oblíbená – natolik, že první dva verše jsou vytištěny na moldavských bankovkách.
Má na svém území 2 autonomní oblasti
Moldavsko je 2x menší než Česká republika, přesto má hned 2 autonomní oblasti, Gagauzsko a Podněstří. Gagauzsko se nachází na jihu Moldavska, a obyvatelé jsou převážně tureckého původu. V čele státu je Bakša (guvernér) a oficiálním jazykem je Gagauzština (UNESCO se snaží o zachování jazyku, který pomalu, ale jistě vymírá). Hlavní město je Comrat (23 000 obyvatel) a celá oblast je dotována Tureckou vládou. Podívat jsme se sem bohužel nestihli, zato ale jsme navštívili autonomní oblast č.2 Podněstří. Ta se nachází na východě na pomezí Moldavska a Ukrajiny. Podněstří, známé také jako Transnistrie, je opravdu zážitek. Do Podněstří se dostanete pokud se svezete cca hodinku autem z hlavního města po rozpadlých silnicích. Čeká vás pasová kontrola, kde dostanete 10 hodinové vízum (papírek nesmíte ztratit!), menší výslech a hned jste v jiné zemi. Mají vlastní měnu (Podněsterský rubl, mince jsou plastové žetony a nikde jinde vám je ve směnárně nevezmou), banku, prezidenta i armádu. Od Moldavska si vybojovali nezávislost v roce 1991 a tento „stát“ uznávají jen státy, které také nikdo neuznává (Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie).
Jedna z nejvíce cenově dostupných destinací, kam se můžete vydat
Moldavsko je bohužel pro obyvatele, nejchudší zemí Evropy a to se odráží i na ceně dopravy, restaurací či muzeí. Například jednosměrná jízdenka na tramvaj v Kišiněvě stojí 2 MDL – zhruba 2 Kč.
Hlavní město bylo zničeno zemětřesením
Poté, co byl Kišiněv v červnu 1940 napaden Rudou armádou, v říjnu téhož roku utrpěl obrovské zemětřesení, které mělo sílu 7,3 Richterovy stupnice a zničilo velkou část města. Jako by to nestačilo, následující rok dorazila Luftwaffe a rozmetala to, co z města zbylo na kusy. Proto je v Kišiněvě vše nové a „obrovské“, pro stát s měné než 3 miliony obyvatel mají stavby vskutku grandiózní rozměr.
Kišiněv, aneb to nejlepší z nejméně navštěvovaného hlavního města Evropy
Sicílie: Z Katánie do Palerma bez půjčeného auta!
Rumunsko: 8 tipů co navštívit v Bukurešti a okolí
Last Updated on 13 února, 2022 by Míša