Malta + Gozo (nejen) v zimě

Malta v lednu/ únoru? Za mě obrovské ANO! Tohle malé souostroví má rozhodně co nabídnout. Ačkoliv se jedná o nejmenší stát Evropské unie, zajímavých míst k vidění je tu spousty. Malebná městečka a historické památky se mísí s krásnou divokou přírodou, kde jinde tohle hledat? Moře je v lednu sice trošku studenější (nějakých 17 stupňů), ale ti otužilejší to jistě zvládnou. Kdo by se nechtěl koupat v průzračně čisté azurové vodě?

Já jsem na Maltu vyrazila předposlední lednový den s kamarádkou Barčou. Malta mě lákala už dlouho a když na nás vyběhly levné letenky z Bratislavy, nebylo na co čekat. Barča nikdy v Bratislavě nebyla, a tak jsme to využily i k prohlídce města.

Také plánujete odlet z Bratislavy?

Odlétaly jsme sice až večer, ale do Bratislavy jsme vyrazily už ráno. Jednak jsme si říkaly, že je lepší mít časovou rezervu (kdyby se něco na dálnici nepovedlo) a chtěly jsme si město projít. Zpáteční jízdenky jsme pořídily u Flixbusu za necelou pětistovku (vyúčtování na konci článku), mířil na zastávku “Autobusová Stanica”.

Lístky na trolejbus se v Bratislavě kupují v automatu na zastávce, což jsme zjistily ,až když nám řidič lístek prodat nechtěl (lístek stojí mezi 0.90 – 1.20 EUR – podle toho, jak dlouho pojedete). MHD spojení s letištěm nás celkem dostalo – rozhodně to není žádná sláva.

Hromadná doprava na Maltě
  • Na letišti si pořiďte kartu Tallinja, kterou zakoupíte v automatu. Karta se kupuje na 12 jízd za 15 EUR nebo ještě existuje neomezená týdenní karta (ta stojí kolem 20 EUR).
  • Jinak stojí jedna jízdenka 1,50 EUR (v noci 3 EUR) a platí neomezeně 2 hodiny – měli byste řidiči dát přesnou částku.
  • Autobusové spojení tady je, ale obrňte se nervy! Žádný z našich autobusů nepřijel včas (někdy nepřijel vůbec) – plus mínus 10 minutek normálka.
  • Pro přivolání autobusu musíte na řidiče zamávat, jinak projede dál.
  • Jízdní řády na zastávkách mají vypsané jen určité hlavní zastávky – nám hodně pomáhaly Google maps.
  • Na ostrově Gozo to byla s autobusy katastrofa – ve výsledku jsme obešly půl ostrova pěšky.

Auto bych na Maltě doporučovala asi jen zkušeným a otrkaným řidičům. Je to bývalá britská kolonie, takže se tu řídí vlevo. O parkovací místa je dost slušný boj a ulice jsou uzounké – často se hraje o milimetry. Navíc, jak nám řeklo pár místních – všichni jezdí jako šílenci.

Ubytování na Maltě

Na ubytování jsme měly neskutečnou kliku. Zařizovaly jsme ho asi měsíc a půl předem přes Airbnb. Bydlely jsme v domku z 19. století v malebném městečku Hamrun a měly asi tu nejstylovější terasu, co jsem kdy viděla.

Pokud hledáte ubytování za super peníze (včetně výborné snídaně!) je ubytování u Johna skvělá volba – rezervovat můžete tady.

Pokud ještě nemáte účet na airbnb, registrujte se zde a získejte slevu 725 Kč na svůj první pobyt.

Hamrun

Náš itinerář, aneb co na Maltě navštívit ?

Jak už jsem psala, Malta má opravdu hodně míst, která stojí za to …no prostě je celá krásná! My jsme zde strávily tři celé dny, a tak bylo důležité, ten náš poměrně krátký čas do detailu rozplánovat. Je potřeba říct, že hodně míst se nachází mimo linky autobusu, a tak jsme ve výsledku nachodily cca 75 km pěšky.

Maltská republika je tvořena třemi většími ostrovy: Maltou, Gozem a Cominem + dalšími malými neobydlenými ostrůvky. My jsme během našeho skoro čtyřdenního putování navštívily ostrovy Malta a Gozo.

Malta má opravdu bohatou historii a málokdo ví, že se zde například nachází nejstarší volně stojící megalitické stavby na světě! (Starší než např. Pyramidy v Egyptě). Působila na mě jako jedno veliké zastavěné město- za přírodou musíte dojet opravdu na ten západ ostrova. Gozo je naopak klidnější, mimo sezónu takový “ostrov duchů” s nádherně rozkvetlou přírodou po celý rok.

Ostrov Comino jsme bohužel navštívit nestihly, ale co jsem tak hledala, jezdí se na něj především za koupáním do “Blue Lagoon” (což v lednu je jen pro otužilce).

Naše video z Malty

1.den – Ostrov Malta

Rybářská vesnička Marsaxlokk

Malebné rybářské městečko na jihu ostrova Malta, které nás zaujalo hlavně svým krásné barevným přístavem (ne nadarmo se mu říká ráj fotografů). Ve městě kotví rybářské loďky luzzu, které jsou dnes spíš taková atrakce pro turisty (dříve opravdu sloužily k rybaření). Ve městě je spousta krásných zákoutí, budov a moc hezký kostel.

V neděli se tu konají tradiční trhy, na které se sem údajně sjíždí půl ostrova.

Marsaxxlokk

St. Peter’s Pool

St. Peter’s Pool je skvělé místo na koupání – pokud je teplo a máte plavky. Leží cca 1,5 km od výše zmíněné vesničky a musíte sem dojít nejlépe po svých. Když je slunečno, voda je doslova azurová. My jsme měly to štěstí, že jsme tu byly úplně samy (ale v létě tu bude nejspíš narváno, protože kdo by se tu nechtěl koupat?).

Pokud plánujete cestovat autem, v těsné blízkosti je malé parkoviště.

Malta

Blue Grotto

Blue Grotto nebo-li modrá jeskyně leží na západě ostrova. My jsme vyrazily pouze k vyhlídce. Autobusy sem a odsud jezdí cca jednou za hodinu, takže jsme si ten krásný výlet patřičně užily.

Máte možnost si zakoupit i vyjížďku lodí do jeskyně – tu jsme sice nevyužily, ale může to být super zážitek.

Malta Blue Grotto

Dingli Cliffs

Nejvyšší útesy Maltského souostroví se táhnou na západě ostrova v délce 2 km. Fakt moc hezká procházka s výhledem! Nám se bohužel trošku zatáhlo a začalo opravdu hodně foukat.

Autobusy odsud také zrovna často nejezdí, takže jsme došly pěšky do nejbližšího města na zastávku (cca 2 kilometry).

Malta Dingli Cliffs

Mdina

Mdina bývala do 16. století hlavním městem Malty, dokud ji nenahradila Valetta. Dnes je považována za nejkrásnější město celého ostrova a díky svému klidu jí bývá přezdíváno “tiché město”.

Najdete tu hradby, kaple paláce a kostely. Důležitou památkou je místní katedrála na náměstí sv. Pavla.

2.den – ostrov Malta + Gozo

Druhý den jsme přejely na sever ostrova, kde jsme si udělaly jednu krásnou zastávku. Dále jsme pokračovaly trajektem na ostrov Gozo z přístavu Cirkewwa. Cesta trvá přibližně 25 minut a zpáteční lístek (kupuje se až na Gozu) nás vyšel na 4.65 EUR.

Platí zde stejná MHD karta jako na Maltě, s tím rozdílem, že autobusy jezdí o hodně méně – připravte se na dost chození.

Popeye Village

První zastávkou druhého dne pro nás byla proslulá vesnička Pepka námořníka, která leží na severu ostrova Malta.

V 80. letech se tu v zátoce Anchor natáčel film o Pepkovi námořníkovi s Robinem Williamsem v hlavní roli. Film jsem sice neviděla, ale animáky s Pepkem jsem jako malá milovala.

Dnes jsou filmová studia přístupná veřejnosti ve formě muzea. My jsme bohužel neměly moc času, a tak jsme se alespoň pokochaly krásným výhledem.

Mgarr

Pokud plánujete navštívit Gozo, tak přesně tady začne vaše putování po ostrově. Mgarr je totiž přístavní městečko, kam míří trajekty z ostrova Malta. Nám zrovna na potvoru ujel autobus na další místo, takže jsme skrze městečko vyrazily na další autobusovou zastávku.

Pokud půjdete podél kostela směrem do kopce, po pár set metrech (za městem) narazíte na hezký foto spot, my jsme ho pracovně nazvaly Dubaj Frame.

Tal-Mixta Cave + Rambla Beach

Kdo toto místo navštívil, mi určitě dá za pravdu, že se jedná o jedno z nejkrásnějších míst na ostrovech. Pokud si to správně načasujete, vyhnete se i skupinám lidí. Nám se chvíli povedlo být v jeskyni jen s jedním párem, ale po dalších 10 minutách se to sem navalilo a my raději pokračovaly dále.

Jeskyně je přístupná ze dvou bodů: Můžete sem dojít z horního parkoviště (poblíž se nachází soukromý pozemek s domem) nebo se sem můžete doslova vyškrábat krkolomnou stezkou z Rambla Beach (pláž na obrázku).

My jsme sem došly z dva kilometry vzdálené autobusové zastávky a stezku využily pro cestu na pláž (dobré boty nutností!).

Salt pans – Solné plantáže

Solné pláně leží poblíž města Xwejni. Městskou hromadnou dopravou se sem z předchozího bodu dostává opravdu těžko. My jsme zvolily variantu pěšky (cca hodinka a čtvrt – 5 km?).

Místo je to opravdu krásné! Jediné, co mě trošku zarazilo, byli bezohlední turisté, kteří se uprostřed pláně fotili – i když byly všude cedule “Keep out of salt pans“.

Výroba soli bývala kdysi pro místní obyvatele jedním ze zdrojů obživy, dnes už tuto tradici udržuje při životě jenom pár rodin. Jedná se o velmi náročnou ruční práci, která je hodně závislá na klimatických podmínkách. Mořská sůl z této plantáže je prý dostupná i v místních supermarketech.

Malta

Wied Il Ghasri

Krásný kaňon, ke kterému se dostanete za 25 minut pěšky od solných plantáží. My jsme k němu dorazily odpoledne, když už byl ve stínu.

Doporučuji sem zajít spíš po ránu, kdy je voda nasvícená sluníčkem a má nádhernou azurovou barvu. Cestou na kamínkovou pláž musíte sejít cca 100 schodů.

Pozor! V těchto místech nám nešel signál ani navigace, zkontrolujte si cestu podle map nebo si stáhněte offline mapy 🙂 (doporučuji maps.me)

Malta

Xewkija

Do města Xewkija jsme se vydaly zejména kvůli krásnému kostelu, jehož kupole je 3. největší v Evropě. Jedná se o novodobou stavbu, která byla financovaná jen z darů místních obyvatel. Městečko vyzařuje neuvěřitelným klidem – nepotkaly jsme ani živáčka.

Na Gozo můžete navštívit ještě hlavní město Victoria, kam jsme se také zastavily.

Malta Gozo

3. Den – ostrov Malta

Poslední den jsme se rozhodly pojmout trošku volněji, protože jsme od rána chodily s naloženým batohem. Věnovaly jsme ho proto téměř celý Valettě a přilehlým městům.

Hlavní město Valetta

Miniaturní, avšak krásné hlavní město Maltské republiky projdete za pár hodin. Oprávněně mu bývá přezdíváno “město paláců”, protože jsou tu fakt na každém rohu. Ve Valettě jsme navštívily zahrady Upper Barakka Gardens, Tritonovu fontánu, zabloudily k Velmistrově paláci a dál se jen toulaly místními uličkami. Město je zapsané na seznamu UNESCO a jeho návštěva je opravdu nutností 🙂

Vittoriosa – jedno ze “tří” měst

Město Vittoriosa (na obrázku pohled z Valetty) tvoří spolu s městy Sanglea a Cospicula legendární trojměstí. Každý, koho se na to zeptáte vám řekne “Three cities” – my jsme z těchto tří měst stihly pouze Vittoriosu.

Právě zde se v 16. století začaly psát dějiny maltézských rytířů, kteří si ji zvolili jako své hlavní město. Můžete se sem dopravit lodičkou nebo autobusem z Valetty.

Malta
Kolik tenhle výlet stál ?

Nejoblíbenější část = aneb kolik to vlastně všechno stálo? Není do toho samozřejmě započtená útrata za suvenýry a jídlo – každý má preference jiné a jíst musíte tak jako tak 🙂 Malta mimo sezónu není nijak drahá.

Zpáteční jízdenka Praha – Bratislava: 447 Kč (Flixbus)
Zpáteční letenky z Bratislavy: 587 Kč (Ryanair)
Ubytování: 1384 Kč / 3 noci se snídaní
= 2. 487 Kč / 4 dny

Další nutné náklady: “lítačka” na Maltě: 15 EUR, trajekt Gozo: 4,65 EUR


TOP 5 zemí, které navštívit

Na víkend do Madridu

Líbil se vám tento článek ?
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments