Toulky Finskem aneb co navštívit v zemi tisíce jezer

Už pár let cestujeme na vlastní pěst. Byly ale doby, kdy tomu tak nebylo a díky tomu se vlastně známe. Toulky Finskem – aneb cesta, kdy jste spolu ještě necestovali, ale zároveň cestovali (dává to smysl?). Nejspíš ne, tak radši vysvětlím. Finsko jsme navštívili organizovaně s CK, spolu se Švédskem a Norskem, v rámci velkého okruhu Skandinávií. A měli jsme to štěstí/neštěstí, záleží z kterého úhlu pohledu se na to kdo dívá (hehe), že jsme seděli vedle sebe přes uličku v autobuse.

Dá se říct, že tahle cesta započala náš velký sen společně procestovat celý svět. Ač Finsko není jedním z nejkrásnějších států, co se týče historie měst nebo přírodních krás, zanechalo na nás dojem klidného, milého státu, kde bychom si dokázali představit i pár měsíců či let žít. A věřte nám, že není větší poklony. 🙂 Finsko je zkrátka ráj pro všechny, kteří mají rádi pohodu a klid.

Rádi bychom se s Vámi podělili o pár míst, které jsme v rámci našeho putování navštívili a třeba Vás i inspirovali pro VašI nadcházející cestu. Příjemné čtení 😉

HLAVNÍ MĚSTO HELSINKY

1. Uspenská katedrála

Uspenská katedrála je hlavní katedrála finské pravoslavné církve, zasvěcená Panně Marii. Poté, co se Helsinky v roce 1812 staly hlavním městem Finska, Alexander I. v roce 1814 rozhodl, že 15 procent daně z dovozu soli bude vybráno do fondu pro dva kostely, jeden luteránský a jeden pravoslavný. Katedrála byla navržená ruským architektem Gornostayevem a je postavená ze 700 000 cihel.

Finsko
2. Kostel na Temppeliaukio

Neobvyklý, moderní skalní kostel, vytesaný ve skále v helsinské čtvrti Tööl, jehož stavba byla dokončena v roce 1969. Chrámová místnost je vytesána v žulové skále, která byla pomocí náloží roztříštěna a vyhloubena. Stěny, vysoké 5 až 8 metrů, tvoří jen nahrubo opracovaná žula.

Prostor je uzavřen kopulovitou měděnou střechou se 180 okny, které do kostela vpouštějí denní světlo. Mimo evangelických bohoslužeb se zde konají koncerty, i když Rammstein to zrovna nejsou. Kostel je považován za jedinečný příklad architektonického expresionismu šedesátých let 20. století a je cílem mnoha turistů.Za nás je to místo, které byste při návštěvě Helsinek rozhodně neměli vynechat.


3. Evangelická katedrála a senátní náměstí

Nejznámější památka v Helsinkách. Kostel, který navrhl Carl Ludvig Engel, se nachází na okraji senátního náměstí v Kruununhaka. Každý rok kostel navštíví více než 500 000 lidí, z nichž přibližně polovina jsou zahraniční turisté.

4. Sibeliův památník

Památník od finské umělkyně Eily Hiltunenové byl odhalen 7. září 1967, krátce před 10. výročím úmrtí finského skladatele Jeana Sibeliuse. Design památníků připomíná stylizované varhany, avšak hned od začátku čelil kritice. Hiltunenová reagovala na výtky svých kritiků tím, že do kompozice památníku přidala jako vedlejší motiv detail tváře Jeana Sibeliuse. Památník se skládá z více než 600 dutých ocelových trubek svařených dohromady do tvaru několika vln a váží 24 tun.

Tipy na výlet z Helsinek

PUNKAHARJU

Jsou to takové finské jezerní oblasti. Jezdíte po takových úzkých šíjích, nazývaných eskery, mezi labyrintem jezer z nichž nejznámější je esker Punkaharju. Ráj pro milovníky fotek z dronu. V té době jsme bohužel dron ještě neměli a tak přikládame link s fotkami :

https://cutt.ly/szN0xf2

OLAFŮV HRAD OLAVINLINNA

Hrad se třemi velkými věžemi z 15. století, který se nachází ve městě Savonlinna. Je postaven na ostrově v průlivu Kyrönsalmi, který spojuje dvě jezera: Haukivesi a Pihlajavesi. Je to nejsevernější středověká kamenná pevnost, která pořád stojí. Hrad tvoří velkolepou scénu pro operní festival Savonlinna, který se poprvé konal v létě 1912.

Vstupné je 9 EUR

Finsko
DŘEVĚNÝ KOSTEL V KERIMAKI

Kerimäki je bývalá finská obec, která byla sloučená s městem Savonlinna. Největší atraktivitou této maličké oblasti je kostel Kerimäki, postavený v letech 1844 až 1847. Je to největší dřevěný kostel na světě (45 metrů dlouhý, široký 42 metrů a vysoký 37 metrů). Vnitřní prostory mohou pojmout najednou až 5 000 lidí.

Nedaleko kostela (necelý kilometr) se nachází Jezero Puruvesi, které je jedním z nejčistších jezer na světě. Voda je tak čistá, že se může i pít.

 
NÁRODNÍ PARK KOLI + VYHLÍDKA

Národní park se nachází ve finské oblasti Severní Karélie. Pokrývá 30 kilometrů čtverečních zalesněných kopců na západním břehu jezera Pielinen. Tento park byl založen v roce 1991 a původně byl řízen finským institutem pro výzkum lesů. Národní park Koli zachovává tradiční zemědělské dědictví oblasti.

Park byl kdysi pohanským obětním místem a později byl využíván k zemědělství. Zatímco pole v parku již nejsou sekána a spálena, seno se každoročně seká a na loukách Koli se pasou tradiční finská plemena krav a ovcí. Skalnatý terén je relativně členitý, což umožňuje mnoho různých biotopů na malé ploše a velkou rozmanitost druhů.

V oblasti Koli jsou dvě lyžařská střediska: Loma-Koli pro rodiny a Ukko-Koli pro pokročilejší sjezdové lyžaře. V Ukko-Koli jsou tři lyžařské vleky a šest sjezdovek. P.S. V zimě si vezměte lyže 🙂

 
VESNICE SANTY CLAUSE NAPAPIIRI

Věděli jste, že Finsko je sídlem Santy Clause?

„Můžete se setkat s Santa Clausem a každý den překročit magický polární kruh ve vesnici Santa Claus v Rovaniemi ve finském Laponsku. Santa Claus tráví svůj čas ve vesnici každý den v roce, aby se postaral o své životní poslání; zvýšit blahobyt dětí a laskavost dospělých, šířit poselství lásky a dobré vůle a ducha Vánoc po celém světě.“

Takhle popisují vesničku Santa Clause oficiální webové stránky.

Vesnice Santa Claus v Rovaniemi je otevřena každý den v roce od roku 1992. Stovky tisíc lidí všech věkových skupin a ze všech koutů světa navštívili nejhodnějšího muže na světě v jeho kanceláři.

Názory jsou všelijaké, někomu se tam moc líbí, někdo naopak říká kýč jak bič… 🙂 My jsme přímo ve středu. Jeli jsme tam v létě a tak nás na polárním kruhu přivítala krásná cedule sdělující teplotu 30,2 stupně Celsia. Bohemka, kterou jsme přivezli až z Čech byla teplá jak ****, ale nějak se to překročení Polárního kruhu muselo oslavit. V Santově vesničce můžete zakoupit certifikát o zdolání PK, či poslat dopis domů. Můžete si pohladit i soby, které jsme bohužel kvůli vysoké teplotě neviděli.

P.S. Věděli jste, že každý rok dostává Santa Claus přibližně půl milionu dopisů ve své poště za polárním kruhem? Dopisy přicházejí od dětí z celého světa!

 

HORA KAUNISPAA V NP SAARISELKA 

Kaunispää je 438 metrů vysoká hora ležící 255 kilometrů severně od Rovaniemi v obci Inari. Ve 30. letech 20. století byl vrchol Kaunispää oblíbeným místem k návštěvě, zejména pro obyvatele Ivalo, v souvislosti s různými setkáními a oslavami. V listopadu 1944, během války v Laponsku, jedné z následků druhé světové války, se na svazích Kaunispää vedly krvavé bitvy. Všechny budovy nahoře, tj. Chata hasičů, poměrně velká stodola a několik hospodářských budov, byly zničeny. V roce 1971 byly postaveny sjezdovky Kaunispää – ano, můžete si na tomto kopečku i zalyžovat 🙂

Počet návštěvníků přesahuje 100 000 ročně. Z vrcholu Kaunispää vede také sáňkařská dráha dlouhá 1,2 kilometru, takže na své si v zimě přijdou i (ne)lyžaři.

Finsko
 
JEZERO INARI

Jezero Inari je největší jezero Laponska a třetí největší jezero Finska. Leží za polárním kruhem, přibližně 1100 km severně od Helsinek. Díky jeho poloze se může dost pravděpodobně stát, že je jezero od listopadu do června zcela zamrzlé. Je v něm celkem přes 3 000 ostrovů. Nejznámějšími ostrovy jezera jsou Hautuumaasaari („Hřbitovní ostrov“), který sloužil jako hřbitov starověkých Sámů, a Ukonkivi („Ukkův kámen“), „Obětní místo“ starověkých obyvatel této oblasti. Jezero Inari je ideálním místem pro pozorování půlnočního slunce, které je pro Finsko (celé Laponsko) typické.

V jezeře Inari se nacházejí Pstruzi, Lososi, různé Bílé ryby, Lipan, Okoun, Štika, ba dokonce i Arktický char (o kterém jsem nikdy předtím neslyšel) – takže ráj pro všechny vášnivé rybáře, ostatně jako celé Finsko.

Finsko
POSVÁTNÁ HORA SAANA

Saana „posvátná“ hora jejíž vrchol leží 1029 metrů nad mořem a 556 metrů nad přilehlým jezerem Kilpisjärvi. Geologicky je hora součástí Skandinávských hor, přímo na pomezí třech států – Norska, Finska a Švédska. Taky nejspíš světový unikát, ale potvrdit to nemůžu. Hora byla historicky považována za posvátnou pro lid Sámů. Vrchol je oblíbeným cílem turistů a batůžkářů díky krásným výhledům z jejího vrcholku (pokud vyjde počasí).

V prosinci 2017, na oslavu 100. výročí nezávislosti Finska, byla Saana osvětlena modrým světlem. Osvětlená plocha pokrývala zhruba 2,5 milionu metrů čtverečních, což z ní činí největší umělecké osvětlení na světě.

Doufáme, že se Vám článek líbil a pokud plánujete cestu nejen do Finska, tak přejeme šťastnou cestu plnou krásných zážitků 🙂

Kypr: Larnaka a Ayia Napa – místa, která doporučujeme navštívit!

10 nejzajímavějších zajímavostí o Gruzii, které jste jistě netušili!

Last Updated on 8 ledna, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments