Plánujete navštívit Rumunsko? Tak to jste na správném místě! V našem článku se dozvíte co navštívit v hlavním městě Bukurešti, pár zajímavostí a i tip na výlet k moři, který z hlavního města můžete podniknout.
Nápad na výlet do Rumunska se nám uhnízdil v hlavě v ten moment, když jsme se dočetli, že v Bukurešti je 2. největší administrativní budova na světě (po Pentagonu) a navíc je stále ve výstavbě Katedrála spásy lidu, která, až se dokončí, bude největší ortodoxní katedrálou na světě. K tomu ještě bonus v podobě šedivých budov a úžasný architektonický styl Sovětského svazu a výlet byl na světe! Nebojte, nejsme blázni.. Kdo nás čte pravidelně nebo nás zná osobě ví, že nějakým způsobem na cestách tíhneme k východu a zkrátka nás baví postsovětské státy a města. Bukurešť nám tím pádem padla do oka a vydali jsme se na cestu.
Letenky z Vídně do Bukurešti
Wizz air tradičně nezklamal a nabídl cenově přijatelné jednosměrné letenky za 1372 Kč i s druhým batohem (výpravu jsme spojili i s putováním po Bulharsku, a tak jsme si krom foťáků chtěli vzít i nějaké to tričko). Letenky mohou být i o mnoho levnější, ale kupovali jsme je na poslední chvíli. Nicméně za 1h a 35 minut letu jste z Vídně v rumunské Bukurešti.
Doprava z letiště do centra Bukurešti
Doporučujeme využít autobusu číslo 783, který vás odveze za velmi přijatelnou cenu do samotného centra města na zastávku Piața Unirii. Cesta je dlouhá, trvá kolem 50 minut a pokud zastihnete dopravní špičku, tak může trvat i mnohem déle. Další možností je vlakové spojení mezi letištěm a Gara de Nord, které by mělo trvat okolo 30 minut.
Ubytování v centru Bukurešti
Ubytování doporučujeme hledat v letních měsících podle přítomnosti klimatizace, neboť je opravdu vedro jak ve friťáku. My většinou hledáme podle kolonky od nejlevnějšího a vyřadíme z listu první pokoje, které vypadají jak Shrekova bažina. Záruka kvality. I v Bukurešti se nám podařilo ubytování docela vychytat, v centru, s klimatizací, teplou vodou a dokonce i společným balkónem a kuchyní. Můžeme jen doporučit. Pokud máte zájem, ubytování naleznete na tomto odkazu.
Co v Bukurešti navštívit?
Klášter Stavropoleos
Klášter Stavropoleos je pravoslavný klášter pro jeptišky postavený v roce 1724 a najdete ho v samém srdci centra města. Tento kostel byl postaven ve stylu „Brâncovenesc,“ který je pro Rumunsko typický. Patrony kostela jsou svatí archandělé Michael a Gabriel. Jedním z trvalých zájmů kláštera je byzantská hudba, vyjádřená jeho sborem a největší sbírkou byzantských hudebních knih v Rumunsku. Dříve se v klášteře nacházela i hospoda a jiné vedlejší budovy, které byly bohužel zničeny koncem 19. století. Kvůli mnohým zemětřesením se propadla i kopule a s ní i veškeré malby. Ty byly naštěstí zrenovovány a nyní můžete obdivovat tento krásný kus historie v rušném centru města. Klášter na nás působil jako oáza klidu. Vstupné se neplatí.
Národní muzeum rumunské historie
Muzeum obsahuje rumunské historické artefakty od pravěku až po moderní dobu. Muzeum samotné se nachází uvnitř bývalého Paláce poštovních služeb, kde je také filatelistické muzeum. S plochou přes 8000 metrů čtverečních má muzeum cca. 60 cenných výstavních místností. Mezi stálé expozice patří sádrový odlitek celého Trajánova sloupu, rumunské korunovační klenoty a poklad Pietroasele. Stavba byla schválena v roce 1892 a architekt Alexandru Săvulescu byl poslán s poštovním inspektorem Ernestem Sturzou, aby navštívili různá poštovní zařízení v Evropě kvůli návrhu. Finální podobu ovlivnila především pošta v Ženevě. Postavené je v eklektickém stylu, je obdélníkové s velkou verandou ve vysokém suterénu a třemi horními patry. Pod budovou bylo objeveno pozdně středověké archeologické naleziště.
Palác Parlamentu
Palác Parlamentu, též nazývaný Ceaușescovým palácem je druhá největší administrativní budova na světě (po americkém Pentagonu), objemem třetí největší na světě po hale na Cape Canaveral na Floridě, kde se montují rakety, a pyramidě Quetzalcoatl v Mexiku. Stavěla se v letech 1984–1989 a od roku 2007 zde sídlí rumunský parlament. V roce 1977 postihlo Bukurešť silné zemětřesení, které poskytlo rumunskému komunistickému diktátorovi a prezidentovi Nicolae Ceaușeskovi záminku k úplné demolici čtvrti Dealul Spirii a následné stavbě paláce, který měl být sídlem prezidenta komunistického Rumunska a mnoha státních institucí.
Základní kámen byl položen dne 25. 6. 1984, v době, kdy Rumunsko již dlouhodobě hospodářsky stagnovalo. Velmi náročná stavba skončila prakticky s popravou Nicolae Ceaușesca v roce 1989 po Rumunské revoluci. Za celou dobu se na ní vystřídalo celkem 20 000 dělníků a 600 architektů. Dosud nebyly ukončeny práce (a zatím se to neplánuje) na třech podzemních patrech, nebyl ani přistěhován veškerý diktátorem požadovaný nábytek. Po revoluci chyběly v důsledku mimořádně nákladné stavby paláce potřebné finance na udržení stability měny při transformaci ekonomiky a země se mimo jiné kvůli tomu nyní hospodářsky vzpamatovává. Od roku 1997 je Palác lidu sídlem parlamentu, tří muzeí a dalších institucí, ale přesto nebyly až dvě třetiny prostoru paláce nikdy využity.
Stavba s objemem přes 2,5 milionu krychlových metrů váží přes 4 miliony tun a je tak těžká, že se ročně propadá o 6 mm do země. My jsme se rozhodli tuhle monstrózní budovu obejít během parného odpoledne a bylo to tedy něco!
Katedrála spásy lidu
Rozestavěná katedrála rumunské pravoslavné církve přímo v centru města. Má nahradit katedrálu sv. Konstantina a Heleny, kam se vejde pouze 500 lidí, stát se tak novou patriarchální katedrálou a „symbolem rumunské duše“. Katedrála je 120 metrů dlouhá, 70 m široká a 120 m vysoká. Pojme přes 5000 lidí , a tak je jedním z největších pravoslavných kostelů světa. Komplex bude také obsahovat dva víceúčelové sály pro 1000 lidí, dvě poutní ubytovny a polévkovou kuchyni. Katedrála obdrží monumentální sestavu šesti zvonů, včetně největšího volně se houpajícího zvonu na světě, který má více než 25 tun.
Piața Unirii
Jedno z hlavních náměstí v Rumunsku, protínají se zde téměř všechny hlavní silnice. Obdivovat můžete fontány (které přijdou v letním parnu vhod), nákupní středisko, reklamu na Pepsi či Coca-colu, jak v USA a v zimě dokonce i vánoční stromek.
Arcul de Triumf
Arcul de Triumf je vítězný oblouk, který najdete v severní části Bukurešti. Dříve se zde nacházel dřevěný oblouk, který byl postaven narychlo po získání nezávislosti Rumunska roku 1878, aby pod ním mohla pochodovat vítězná vojska. Oblouk s betonovým skeletem byl postaven na stejném místě po první světové válce v roce 1922. Exteriér oblouku, který vážně chátral, byl v roce 1935 nahrazen současným velice podobným tomu v Paříži. Oblouk má výšku 27 metrů a v současnosti se pod obloukem konají vojenské přehlídky každého 1. prosince u příležitosti státního svátku Rumunska.
Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti“
Parádní venkovní muzeum představující tradiční rumunský vesnický život. Muzeum se rozkládá na více než 100 000 m2 a obsahuje 272 autentických rolnických farem a domů z celého Rumunska. Opravdu krásná procházka v létě! Pokud v Bukurešti narazíte na sníh, může to být taky hezké. Na objevování každého domu by člověk potřeboval celý den. U těch nejhezčích domů jsou před dveřmi místní průvodci, kteří se vám pokusí v angličtině něco málo říci. Do areálu se platí vstupné 20 LEI (studenti 5 LEI) a pokud ho plánujete navštívit z většiny, vyhraďte si alespoň 3 hodiny.
Myslíme si, že na Bukurešť vám stačí bohatě 2 dny. Určitě stojí za to obejít Palác Parlamentu, pár kilometrů vám to určitě dá a navštívit muzeum rumunského vesnického života. Shodli jsme se však, že Bukurešť do top 10 evropských měst určitě nezařadíme. Městům jako je Lisabon, Řím či Kyjev se hlavní město Rumunska rovnat nemůže. Určitě je to fajn zastávka pokud máte namířeno do Transylvánie či dalších oblastí Rumunska.
Výlet do přímořského města Constanta
Pokud by vás přeci jenom šedivé město pomalu začalo nudit, můžete si udělat výlet k Černému moři. Za zhruba 2,5 hodiny z Hlavního vlakového nádraží v zásadně neklimatizovaném a docela předraženém vlaku už můžete obdivovat Constantu (velice oblíbené nejen rumunské prázdninové letovisko). Pro Rumuny je to taková párty destinace. U nás na pokoji visel papír s pravidly, abychom na pokoji nekonzumovali žádná psychedelika a nezvali dovnitř prostitutky :-D. Pláže jsou v létě docela dost plné, ale své místo si určitě někde najdete. Hlavní atrakcí je staré opuštěné kasino, které bylo bohužel za naší návštěvy pod rekonstrukcí.
Moc vám děkujeme za přečtení článku a případné dotazy moc rádi zodpovíme! Cestování zdar 🙂
Kyjev, Ukrajina: Co navštívit, ochutnat a zažít?
Sicílie: Z Katánie do Palerma bez půjčeného auta!
Last Updated on 12 prosince, 2021 by Míša
Hezký článek a super tipy!
Rumunská kuchyně je podle mne oproti jiným evropským kuchyním trošku náročnější, s převahou tučnějších jídel, ale když ji člověk začne zkoumat hlouběji, objeví vážně dobrá jídla, jako mici nebo papanasi.
Já se do rumunské kuchyně ponořil trochu detailněji a pokud by se někdo chtěl inspirovat, najde můj článek včetně fotek tady:
https://www.jidlonacestach.cz/rumunska-kuchyne/
Díky za inspiraci a ať se vám daří na dalších cestách!