Cestopis z našeho výletu
Severní Makedonie? Co tam? Jó ..taky jsem se ze začátku Rádi ptala, ale brzy jsem pochopila :-). Ani jeden z nás není zastáncem destinací, ve kterých turismu doslova praskají kšandy.. ani destinací, kde za jogurt zaplatíte takovou pálku, že na něj dvě hodiny vyděláváte po brigádách. Přesněji jsme chtěli nějaký výlet, kde si za pár korun pořídíme „hodně muziky“, nebudeme se muset prodírat davy a poznáme zase úplně jinou kulturu.
Do Makedonie jsme tedy vyrazili 1. července 2019 (30.6. z Prahy do Budapešti) s návratem 5. července – což je hoodně málo času. Asi si dovedete představit, jak moc natřískaný byl náš itinerář, abychom zvládli opravdu všecko.
Co je dobré vědět před cestou ?
Severní Makedonie sice leží v Evropě, přesněji na Balkánském poloostrově, ale není součástí Evropské Unie = NENÍ TAM ZDARMA NÁŠ ROAMING. Před cestou si tedy nezapomeňte internet zablokovat, ať vás nepřekvapí tučný účet. Jako cestovní doklad jsme použili pas, který jsme vlastně využili i pro cestu do Kosova.
V Makedonii je úředním platidlem makedonský denár 1 MKD = 0.42 Kč. Z českých korun vám tam logicky nikdo peníze nevymění, vyměňte si je v Čechách ideálně na eura. A jako poslední bod bychom podotkli, že kdo neumí jazyky se téhle země obávat rozhodně nemusí.. lepší je na ně mluvit česky, protože anglicky rozumí tak 1/5 lidí.
První zastávka – Budapešť !
Letenky jsme sehnali s odletem z naší milované Budapešti, kam se vždycky rádi vracíme . Cestu tam jsme absolvovali autobusem, protože jsme se chtěli projít po našich oblíbených místech a zajít do naší oblíbené kavárničky (která mimochodem už neexistuje). O tom, co vidět v Budapešti, napíšeme jindy. Z centra jsme se teda vypravili na letiště – lístek se dá koupit v automatu na zastávce.
Naše výprava začala být zajímavá už u gate. Letěli jsme s nízkonákladovou společností Wizz Air, a to jenom s malým batůžkem. Ono sbalit se do malého batůžku na 5 dní je slušná challenge a když k tomu přičtete stativ a další fotící serepetičky, moc místa vám nezbude. Pracovníci letecké společnosti si náležitě užívali přeměřování batohů a vymáhání pokut, pokud bylo zavazadlo větší i o jeden centimetr. Tím jsme nabrali minimálně hodinové zpoždění.
Cesta z letiště
Na malé letiště v Makedonii jsme přistáli odpoledne. S předstihem jsme si zarezervovali transport z letiště do města (Wizz to nabízí při rezervaci letenky). Což vřele doporučujeme, ušetří vám to nejednu starost po příletu. K přesunu bychom měli jen dvě připomínky – do autobusu pro 30 lidí se nás narvalo asi tak 50 a zároveň to byla poslední možnost, jak si s někým prohodit pár slov v angličtině. Shuttle bus nás vyhodil pod velkým mostem (doslova), kde se nachází hlavní autobusové nádraží.
A teď teprve začala ta pravá detektivka – cesta na ubytování. Offline mapy jsou skvělá věc, pokud dokážou zachytit, kde se zrovna nacházíte. My jsme bohužel signál nemohli za žádnou cenu chytit. Vydali jsme se tedy intuitivně za nosem (přesněji tam, kam šli všichni ostatní), až jsme došli na hlavní náměstí. Po cestě jsme taky zamířili do směnárny, protože české směnárny makedonský denár nenabízí.
Po hodinovém snažení se navigace konečně vzpamatovala a my jsme dorazili na jedno z nejhezčích airbnb v naší cestovatelské historii. Kdo by řekl, že to bude zrovna na Balkáně!? Nejpodstatnější pro nás byla klimatizace, obzvláště v zemi kde se roztékáte jako nanuk. Naše ubytko bylo přibližně dva kilometry od centra a i přes to, že se to zdá „v pohodě“ ,tak moc nebylo. Když tuhle cestu absolvujete 4 x za den ve 40 stupňovém vedru, hodně rychle vás to odrovná.
Pokud chcete sehnat krásné a levné ubytování – doporučujeme Gorana – ZDE.
Skopje
Malé, ale za to útulné hlavní město, které vás rozhodně překvapí. Skopje je rozděleno řekou na dvě části: muslimskou a pravoslavnou. Město nenabízí moc historických památek, protože většina padla po zemětřesení v 60. letech minulého století. Památky pouze působí „starým“ dojmem, ale přitom jsou postaveny nedávno.
Co se týče bezpečnosti, není čeho se obávat. Makedonci jsou moc milý národ, který se i přes jazykovou bariéru s vámi snaží rukama nohama dorozumět. Jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou někteří (dost vlezlí) Albánci. Pokud budete jíst v některé z restaurací poblíž hlavního náměstí, dejte si pozor na věci. Téměř neustále zde žebrají malé děti, nebo oprsklí teenageri, kteří se toho teda rozhodně nebojí a v klídku na vás i šáhnou.
My jsme si na Skopje bohužel nemohli z časových důvodů vyhradit ani jeden celý den, a tak jsme jeho návštěvu doháněli každý večer a po odpoledních. Téměř všechno jsme stihli 🙂
Doprava po městě
První věc, která nás na Skopje zaskočila i nadchla zároveň byla místní městská doprava. Skopje nejspíš vykoupilo staré německé a britské autobusy. V rámci města můžete jezdit ve 30 let starých double deckerech z Londýna (uvnitř je vše v angličtině) nebo německých autobusech, které mají nad dveřmi reklamu na erotickou seznamku.. volba je jen a jen na vás :-).
Abyste mohli využívat místní autobusy, je nutné si za cca 50 Kč zřídit místní lítačku „SKOPSKA CARD“. Centrum města je sice maličké a vše je v pěší vzdálenosti, ale pokud budete chtít navštívit kaňon Matka či Millenium Cross místní dopravou, musíte si ji zařídit. My jsme za ni ve finále byli opravdu rádi.
Co navštívit ?
STARÁ (MUSLIMSKÁ) ČÁST
Návštěva historické části a obzvlášť Starého Bazaaru je naprosto super zážitkem. Zastavte se v některé z místních restaurací na pravý turecký čaj a navštivte místní krámky se suvenýry.
V muslimské čtvrti je i několik mešit, z nichž nejznámější je Mustafa Pasha Mosque.
Pevnost Kale
Ve staré části Skopje určitě navštivte Kale Fortress (Pevnost), ze které je nádherný výhled na město! My jsme pevnost navštívili při západu slunce za zvuku mešit – neskutečná atmosféra.
PRAVOSLAVNÁ + „MODERNÍ“ ČÁST
Centrem celého Skopje je Náměstí Makedonie, s velikou fontánou Alexandra Makedonského. Po celém Skopje se nachází stovky soch historicky významných osobností, ale i výjevy z běžného života obyvatel.
V centru je i několik krásných pravoslavných kostelů, jako například Church of Saint Clement of Ohrid. Makedonie má navíc něco jako vítězný oblouk v Paříži – Macedonia Gate.
Kam vyrazit na výlet ?
Priština, Kosovo
Druhý den našeho pobytu jsme se rozhodli pro výlet do Kosova, což je rozhodně kapitolka sama o sobě. O našem kosovském dobrodružství si můžete přečíst v tomto článku:
Na výlet do Kosova ? Proč ne !
Jezero Ohrid
Bez dalších šílených nápadů bychom to rozhodně nebyli my. Strašně nás zaujaly obrázky kostelíku u jezera Ohrid, a tak jsme to samozřejmě chtěli vidět na vlastní oči. Problém byl v tom, že se tenhle kostelík nachází na druhé straně Makedonie. Naštěstí je to fakt malá země a „na druhé straně “ znamená 170 km daleko. Tahle vzdálenost nám zabrala po makedonských silnicích cca 3 hodiny. Ideální čas na šlofíček, alespoň pro jednoho z nás (ach ti muži :-D). Výhodou bylo, že tenhle minivan měl alespoň funkční pásy.
Hned po příjezdu jsme si u přepážky zabookovali i cestu zpátky. Dostali jsme sedačky s číslem 19,20 – juchů zpátky pojedeme klasickým autobusem! Jen co jsme vylezli z autobusového nádraží, místní paní se nás ptala jestli nepotřebujeme ubytování V MAKEDONŠTINĚ (Důkaz, že tu moc turistů opravdu není).
Ohridské jezero leží na hranicích s Albánií u stejnojmenného města Ohrid. Přesněji ta hranice prochází přímo jezerem a za dobrého počasí je vidět Albánie. Plavky rozhodně s sebou ! Je tam křišťálově průzračná voda a nelidské vedro = zasloužená koupačka. Ohrid je takový malý poklad Makedonie, strávili jsme v něm přibližně 8 hodin a bylo to málo.
Navštívit můžete:
Church of St. John at Kaneo (obrázek vpravo)
Church of Saints Clement and Panteleimon (obrázek vlevo)
Samoil’s Fortress
Church of St. Sophia
Mešity
Cesta zpátky byla šílená.. klimatizovaný autobus se rozhodně nekonal. Sedadla 19, 20 znamenala jediné.. sedačky vzadu na čtyřce ve 20 let starém minivanu. Klimatizace ani bezpečnostní pásy se samozřejmě také nekonaly. Zlatým hřebem naší jízdy byly koženkové sedačky, ke kterým se ve 40 stupňovém vedru nešlo nepřilepit. A tak jsme se jako vychytávku zabalili do plážového parea.. přála bych vám vidět ty pohledy ostatních.
Kaňon Matka
Kaňon Matka leží nedaleko (cca 30 km) od Skopje. Vyrazili jsme tam městským autobusem z hlavního autobusového nádraží. Cesta zabrala přibližně hodinku, protože autobus stavěl doslova každých pět metrů. Od zastávky autobusu je to cca dalších 10 – 15 minut do kaňonu. Určitě doporučujeme do Matky vyrazit už časně ráno, je to oblíbené místo i pro místní, kteří se tam chodí koupat. Tip číslo dvě: Předem si zjistěte jízdní řad na zpáteční cestu – odpoledne to jezdí cca po dvou hodinách a poslední autobus jede kolem 6 hodiny. My jsme na tohle doplatili a museli jet zpátky taxíkem (neskutečná bouřka a nebylo kam útect).
Podél kaňonu vede stezka – místy dokonce má i zábradlí :-D. Problém je, že vede pouze po jedné straně, a tak se vlastně vracíte stejnou cestou i zpět. My jsme to pojali jako půlhodinovou procházku. Výhledy jsou tam fakt nádherné !
Co v kaňonu ?
V kaňonu Matka se dá dělat hned několik zábavných aktivit, které zvládnete za jedno odpoledne. Hned za vstupem najdete „plovoucí“ restauraci – pravděpodobně jedna z nejluxusnějších restaurací, kterou jsme v životě navštívili. A pozor! Stále je tam pro Čechy neskutečně levno! Dva saláty a víno s pivem nás vyšly, jako kdybychom jedli v Praze v průměrné restauraci mimo centrum.
Hned vedle restaurace se nachází půjčovna kajaků a lodiček. Původně bylo na plánu půjčení kajaku, ale moc jsme si nevěřili (a nechtěli jsme vykoupat všechny naše věci). Vydali jsme se tedy na hodinovou projížďku lodí – cca 80 Kč za jednoho. Nejlepší na tom bylo, že loď ku pro 20 lidí jsme měli úplně pro sebe.
Výšlap ke klášteru!
Další aktivita, která rozhodně stojí za to, je výšlap k Saint Nikola Shishevski Monastery. Připravte se.. je to mega makačka ! Zhruba 25 minut prudkého stoupání přes kamení, popadané klacky… sem tam zahlédnete v křoví hada… ale ten pocit nahoře je k nezaplacení ! Pokud se tam někdo vydáte, můžete se poohlédnout po nožce od stativu, kterou jsme tam záhadně ztratili. Pro dobrodruhy je tam možnost spát v hostelu.
Pokud chcete tuhle túru absolvovat, musíte si na obě cesty zaplatit převozníka na druhou stranu kaňonu za cca 10 Kč. Před převozem zpět k půjčovně, je potřeba zaklepat kladívkem na strom, aby si vás převozník všiml. Nás na vrcholku zastihla bouřka, takže jsme celý kopec sjeli doslova po zadku a do stromu mlátili jak šílenci. Měli jsme strach, že nás tam nechají a nám druhý den uletí letadlo.
Kolik nás tenhle výlet stál ?
30.6. – 5.7. 2019
Autobus do Budapešti: 350 Kč
Letenky Budapešť-Skopje: 1100 Kč
Ubytování: 1 128 Kč
Výlety: 600 Kč
Letenka z Budapešti do Prahy: 700 Kč
= 3 878 Kč / osoba
+ samozřejmě nějaká dodatečná útrata za jídlo, vodu atd. Ta záleží na vás 🙂 My jsme si moc peněz s sebou nebrali a žili jsme si jako králové 🙂
Makedonii jsme si neskutečně užili a všude její návštěvu doporučujeme 🙂 Více fotek včetně insta stories můžete vidět na našich instagramech:
Last Updated on 16 dubna, 2020 by Míša