Norsko – pro nás asi nejkrásnější země Evropy, plná drsné, ale překrásné severské přírody, tisíců fjordů a taky nejdražších jogurtů na světě. Norsko má pro nás dost speciální význam, protože během cesty Skandinávií jsme se seznámili. Cestu napříč Skandinávií jsme absolvovali v roce 2016 a nádherné vzpomínky nám zůstávají dodnes. Navíc jsme se dohodli, že si tuhle krásnou cestu za 10 let zopakujeme, tedy v roce 2026! Norsko .. už se na tebe těšíme a naše peněženky taky 😀
Každá ze skandinávských zemí má něco do sebe, ale Norsko pro nás asi zůstává TOP 1. Na kráse mu přidalo i počasí „jako na objednávku,“ které jsme měli prakticky po celou dobu naší cesty (mimo Nordkapp).
Naší první norskou zastávkou při cestě napříč Skandinávií byl ostrov Magerøya – jiný, mnohem hezčí svět plný červených domečků, klidu a nádherné přírody (Mimo jiné i ráj instagramových fotek.. ale v tu dobu ale ještě moc nefrčel :D). Zkrátka je to místo, kde si jednoho dne prostě chcete užívat zaslouženého důchodu – pokud je zrovna hezky.. tenhle ostrov leží totiž poblíž Nordkappu na úplném severu Norska.
1. NORDKAPP
Jako první na našem „what to see“ plánu byl Nordkapp do češtiny přeložen jako severní mys. Mylně nazýván nejsevernějším bodem kontinentální Evropy – toto prvenství patří skalnímu útesu, který je ještě o 1500 m dále. Celá oblast je vzdálena přibližně 2000 km od severního pólu (teplokrevní odvážlivci to mohou zkusit přeplavat 😀 ). Z Nordkappu je možné za příznivého počasí pozorovat „půlnoční slunce“, které v letních měsících nezapadá pod obzor nebo naopak polární záři v noci (v zimě). Na Nordkappu je umístěn model ocelového glóbusu na vyvýšeném betonovém podstavci.
Vstup do areálu je placený, ale po zavírací hodině je možné jej volně navštívit, návštěvník ale nemá možnost mrknout do objektu, ve kterém se nachází muzeum, kaple, několik restaurací, vyhlídková terasa, kinosál, obchod se suvenýry a nejsevernější evropská pošta.
Nám zrovna dvakrát počasí nepřálo, z půlnočního slunce jsme viděli jen nepatrnou část, která vyčnívala z mraků. Pokud vás netlačí čas, určitě doporučujeme zůstat déle a pořádně vyčíhnout předpověď počasí.
2.ALTA
Jedním z našich dalších cílů byla Alta, malebné městečko s bohatou historií. Hlavní turistickou atrakcí, kterou jsme i my navštívili, jsou skalní rytiny, jejíchž stáří se odhaduje až na 6 200 let. Alta leží daleko za polárním kruhem a je to nejseverněji položené město světa nad 10 000 obyvatel. Skvělá poloha dělá z Alty ideální místo pro pozorování severní polární záře (Tip na super výlet v zimě 🙂 ).
Alta je opravdu zajímavou zastávkou – v rámci areálu jsme si udělali super procházku a spatřili i polární lišku.
3.LYNGENSKÉ ALPY
Nádherná oblast severního Norska, ve které jsme si udělali pouze pár krátkých zastávek.. ono každé místo je tady strašně fotogenické a kdybyste zastavovali každých 5 metrů, tak nikam daleko nedojedete.
4.MALSELVFOSSEN
Po cestě jsme se ještě zastavili i u šestisetmetrových peřejí Malselvfossen, které jsou vyhlášené pro velký výskyt lososů. Bylo krásné vidět naživo jak se vanou obrovské masy vody a lososi skáčou proti proudu. Doporučujeme – super zážitek.
5.KAMENNÝ DŮM – EVENES
Jednou z kratších, ale moc hezkých zastávek v Nordlandu je i moderní skulptura „kamenný dům“ od dánského architekta Bjorna Norgaarda.
6.SOUOSTROVÍ LOFOTY
Jedním z míst, které jsme v Norsku navštívili bylo souostroví Lofoty. Tohle souostroví dodnes považujeme za jedno z nejkrásnějších míst na světě. Nachází se na úplném severu Norska, přibližně 100 – 300 km od severního polárního kruhu (záleží, na kterém z nich se momentálně nacházíte). Jsou tvořeny přibližně osmdesáti ostrovy, ale jen ty nejznámější jsou propojeny mosty nebo tunely.
Typickou věcí pro tohle souostroví jsou „sušáky“ na ryby. Rybolov je už po staletí významným zdrojem obživy pro místní obyvatele. Od poloviny ledna do poloviny dubna se každý rok koná lov ryb, jehož se účastní stovky rybářských lodí. Většinou jsou hlavním úlovkem tresky (Torrfisk), které se pak právě suší a exportují.
Co na Lofotech zažít / navštívit ?
Reine
Ne nadarmo byla tahle vesnička několikrát vyhlášena nejkrásnější vesnicí Norska. Je to jedno z nejikoničtějších míst Lofot i celého Norska. Jedná se o rybářskou vesničku na ostrově Moskenesoya. Podobný pohled můžete znát z titulních stran průvodců nebo brožur o Norsku.
Nově prý byly vybudovány schody na horu Reinebringen, aby byla lépe přístupná.
Å
Název malé vesničky Å znamená v překladu něco jako „malý horský potok“. Se zbytkem Lofot je propojena silnicí, která právě v této vesničce končí. Velkou část Å tvoří rybářský skanzen s až stopadesát let starými budovami a typickými rybářskými domečky rorbu.
Henningsvær – jízda na rychločlunu
Pokračovali jsme do další rybářské vesničky, kde jsme měli možnost vyrazit na rychločlun (úžasný zážitek) a pozorovat lachtany (nebo tuleně? Jaký je v tom rozdíl? :-D)!
Dostali jsme slušivou žlutou kombinézu a pak už se jen drželi zuby nehty, protože to šíleně skákalo. Každopádně skvělý adrenalinový zážitek.
Svolvær
Hlavní město Lofotského souostroví. Žije zde přibližně 4.300 lidí a tento počet se během rybářské sezóny zdvojnásobuje.
Najdete tu kavárny, art galerie i restaurace. Navíc zde můžete navštívit turistické centrum, kde vám dají brožurky s informacemi o souostroví.
Nusfjord
Jedna z nejmalebnějších rybářských vesniček na celém souostroví. Jedná se o vesničku z 19. století, která je považována za nejzachovalejší vesnici Norska. Nachází se na jihovýchodě ostrova Flakstadøya a je obklopena vysokými skalisky.
„Zrcadlo“
Zajímavé místo ležící 25 kilometrů od města Svolvaer. Dva metry vysoké zrcadlo bylo dokončeno v roce 1996 a odráží krásnou norskou krajinu (pokud si takhle šikovně zrovna nestoupne zbytek návštěvníků).
Sund
Sund – jedna z nejstarších lofotských rybářských komunit se nachází na jihu ostrova Flakstad. My jsme tady navštívili tohle „foto místo“, kde jsme mohli omrknout staré lodě a rybářské náčiní .
Zpátky na pevninu jsme se vydali trajektem. Norsko je fakt krásné a my jsme ho tak mohli obdivovat i z „lodi“.
7.NORSKÝ POLÁRNÍ KRUH
Zastavili jsme se i u muzea “ Arctic Circle Centre,“ které bylo otevřeno v roce 1990. Muzeum protíná norský polární kruh, který je tady samozřejmě vyznačen.
Můžete odsud poslat pohledy se speciálním razítkem, koupit si nálepku (jako já) „I have crossed the Arctic Circle- Překročil jsem polární kruh “ nebo získat speciální certifikát o překročení.
8.MO I RANA
Město Mo i Rana leží v kraji Nordland přibližně 80 km jižně od polárního kruhu.
Zajímavostí je jedenáct metrů vysoká žulová socha „Havmann,“ která stojí v zálivu.
9.LAKSFOSSEN
Krásný a take hodně silný vodopád na nejdelší řece Nordlandu – Vefsna. Vodopád není příliš vysoký (cca 12 metrů), ale za to je přibližně 20 metrů široký.
10.TRONDHEIM
Naší poslední zastávkou bylo třetí největší norské město Trondheim. Tohle město sice neleží na severu, ale i tak jsme ho do článku chtěli zařadit.
Ve městě se nachází katedrála, která je dle některých názorů považována za nejkrásnější gotickou stavbu severní Evropy. Pokud máte dalekohled nebo dobré přiblížení na foťáku můžete v průčelí objevit schovanou sošku.
Norská příroda nás teda naprosto dostala a určitě se jednoho dne hodláme vrátit.
A co vy? Navštívili jste Norsko a jak se vám líbilo? 🙂
Last Updated on 14 dubna, 2020 by Míša