Co vědět před cestou do Japonska?

Právě jsme se vrátili ze zatím nejlepší cesty našeho života! Japonsko bylo na našem wish listu v nejvyšší příčce už nějakou tu dobu, no a začátkem května konečně nadešel čas si tento obrovský sen splnit. No a protože víme, jak nám nejrůznější články a diskuze pomáhaly s přípravou, nastal čas udělat protislužbu a sepsat vlastní zkušenosti.

Kde koupit letenky?

My jsme se rozhodli do Japonska vyjet velmi spontánně. Jak už to bývá, projížděli jsme stránky Pelikán.cz (sekci akčních letenek), což děláme celkem často a zkrátka zpáteční letenky do Tokya za 12 490 Kč se nedaly odmítnout. Byly sice z Budapešti… s ne úplně věhlasnou leteckou společností Air China, ale za tu cenu .. 🙂

Letenky často bývají za dobré ceny právě z Budapešti (kam se dá dojet za 700 Kč autobusem z Prahy) nebo z Vídně, kde bývají většinou o pár tisíc dražší. Pražské letiště je, jako ve  většině případů, zcela nejdražší, zde se letenky těžko dostávají pod 24 000,-. Další alternativní destinací pro levné letenky odkud se můžete do Tokya dostat je Mnichov.

Výhodou Air China je možnost mít 2 odbavená zavazadla o celkové hmotnosti 46 kg. My jsme jeli čistě s 8kg batohem, ale pro případ, že by vás chytla nákupní horečka, nemusíte se bát. 

Počasí v Japonsku

Počasí v Japonsku bychom popsali dvěma slovy: proměnlivé a nepředvídatelné. Jeden den fouká obrovský vítr doprovázený deštěm a druhý se potíte v šortkách a hledáte automat s nanukem. Nicméně my jsme tam, alespoň podle nás, byli v ten nejlepší možný čas. A to je hned po konci svátku Golden week, 5. května. Deštivé dubnové dny se pomalu chýlí ke konci a teplota se pohybuje okolo příjemných 25 stupňů Celsia. Narazili jsme během našich cest i na pár deštivých dnů, ale ty k Japonsku prostě patří, obzvláště pokud se vydáte do hor. 

Nicméně ideální doba se může lišit podle vašich aktivit, pokud do Japonska jedete primárně za kvetoucími třešňovými stromy, tak ideální čas je konec března / začátek dubna. Počítejte však s obrovskou tlačenicí na turistických místech a s tím, že Sakury si dělají co chtějí, mohou se zpozdit i o 14 dní.

Skvělé roční období je jednoznačně i podzim, který trvá až do listopadu a vybírá novou paletu barev. Poklidné zahrady a parky se zahalují do odstínů červené, oranžové a zlaté. 

V létě bychom, teda alespoň podle nás, do Japonska určitě nejeli. Ale pakliže jste fanoušci saunování, mírného masochismu a spálené kůže, nic vám nebrání 🙂 

Doprava po Japonsku

Japonsko, ač se na první pohled nezdá, je obrovská země. Nicméně je protkaná obří sítí hromadné dopravy. Jelikož nedokážeme chviličku posedět a pojem dovolená = co nejvíc zážitků, až do zhuntování těla, tak JR pass byl pro nás jasnou volbou. 

Co je JR pass? 

Zjednodušeně taková Japonská lítačka na vlakovou síť JR linek, které vás zavezou do všech větších měst na velkých ostrovech. Pokud plánujete cestovat rychlovlaky a být co 3 dny na jiném místě/ každý den naplánovat výlet mimo hotel, JR pass se vám určitě vyplatí. Pokud se však váš itinerář točí kolem Tokya, bude pro vás výhodnější si vždy koupit lístek, nebo omezit pass na určitý region. 

Pokud uvažujete pořídit si celojaponskou platnost , tak cena JR passu není nikterak nízká, na týden vás výjde na 50 000 yenů, 14 dní vás výjde na 80 000 yenů a 21 dní na 100 000 yenů. My jsme si vzali tu 14 denní variantu a konkrétně u nás se určitě vyplatila, Shinkanseny totiž nejsou levná záležitost. JR pass si můžete nechat poslat na adresu v Čechách, ale doporučujeme si jej převzít rovnou v kanceláři, kde vám ukáží jak jej využívat.

Každá větší města mají svou vlastní integrovanou dopravu, často si můžete koupit jedno, či vícedenní pass na metro nebo autobus. Na všech vlakových a metro stanicích jsou turnikety, kterými lístek musíte projet. To samé při výstupu. Pokud vyjedete z pásma platnosti lítačky, turniket vás nepustí a rozdíl ceny doplatíte buď v automatu Fare adjustment nebo u okýnka, Japonci vám vždy rádi pomohou. 

U autobusů je tomu trochu jinak, nastupuje se vždy prostředními dveřmi a lítačka se ukazuje řidiči při výstupu. Pokud lítačku nemáte, hned při nástupu po pravé straně je něco jako u nás pořadník, kde si vezmete lístek. Tento lístek ukazuje kde jste přistoupili a při odchodu vám vypočítá výši ceny jízdného. V Japonsku totiž platíte lístky podle ujeté vzdálenosti a nikoliv časově. Peníze se nepodávají řidiči, ale vhazují do automatu u výstupních(předních) dveří.

Pokud se hodláte vydat do odlehlejších končin Japonska, určitě zvažte i půjčení auta. Pohonné hmoty jsou levnější než u nás. Jen musíme podotknout, že v Japonsku se řídí na opačné straně.

Pokud je vzdálenost vaší cesty větší, je dost pravděpodobné, že vás letenka vyjde levněji než Shinkansen, zvažte i tuto možnost. 

Jak je to v Japonsku s penězi

Japonsko je velmi zajímavá země, v nějakých ohledech je technologicky 30 let přede všemi.. na druhou stranu zde stále využívají fax a kartou v mnoha restauracích nebo stanicích hromadné dopravy nezaplatíte. Peníze si můžete vybrat z bankomatů, které najdete například v potravinovém řetězci 7/11 nebo vyměnit v místních směnárnách, ty však nejsou úplně všude. Paradoxně jeden z nejlepších směnných kurzů mají na letišti. 

Karty přijímají ve všech supermarketech, fast foodech či nákupních střediscích. Můžeme doporučit služby karty REVOLUT, která ma bezkonkurenčně nejlepší kurz bez žádných poplatků.

Tip: Během vašeho pobytu v Japonsku, se vaše peněženka promění v malou truhlu plnou mincí. Ideálně si s sebou vezměte nějaký „měšec“, kam drobné uschováte. 

Vízum do Japonska

Občané České republiky za účelem cestování do Japonska vízum nepotřebují. Na letišti dostanete do pasu papírovou nálepku s QR kódem, který lze využívat na zmenšení spotřebitelské daně ve výši 10% při nákupu nad 5000 yenů. V Japonsku můžete pobývat bez víza po dobu 90 dní. 

V Japonsku je povinnost mít u sebe neustále cestovní pas, pod pokutou 640 USD. 

Ceny v Japonsku

Ceny jsou překvapivě velmi přijatelné – tedy alespoň v roce 2024. Je pravda, že na ubytování opravdu nejsme nároční, a vybíráme jej na Booking.com ze sekce nejlevnějších, ale i tak bylo vše čisté a nedávali jsme více než 750 Kč za osobu na noc. Ubytování mimo velká města jsme měli dokonce i za 340 Kč za osobu a noc. 

Jídlo v restauracích či lehké občerstvení je levnější než v Praze. Skvělý ramen se dá pořídit kolem 140 Kč, Curry nebo Tonkatsu (obdoba řízku) za 120 Kč. Skvělou formou rychlého občerstvení tvoří trio minimarketů Family Mart, Lawson a 7/11, které najdete na každém kroku. Nabízejí čerstvé sendviče, skvělou kávu, ať už ledovou či teplou, čerstvé smoothie, skvělé smažené kuře, corndogy, sushi, onigiri. zmrzliny… zkrátka úplně vše na co jen máte chuť a za skvělou cenu. Ještě, že jsme chodili každý den 20 km, jinak bychom z našeho „ochutnávání“ místních specialit museli povolovat opasky.

Nejdražší položkou je jednoznačně doprava, za 20 dní jsme dávali zhruba 15 500 Kč za dopravu na osobu. Pokud však hodláte přejíždět sporadicky a zůstávat převážně na stejných místech, tato největší položka se vám vyhne. 

Jací jsou Japonci?

Respektující, ohleduplní, vstřícní, nápomocní, tradiční… Japonci by se dali popsat tisícem superlativ a stejně bychom na pár zapomněli. Vždycky rádi po příletu zpět posuzujeme a porovnáváme různá kritéria dané země. Japonce bychom zařadili na první příčku co se obyvatel týká. Ty jejich úklony, nadšení a ochota nám zkrátka chybí.

Tohle v Japonsku nedělejte

Japonci jsou neskutečně tolerantní lidé, nicméně udělejme vše proto, aby nebyli z cizinců cestovatelů otrávení. V Japonsku se lidé řídí pravidly, a to úplně všude. Nikde nechoďte na červenou, a to i přes fakt, že nevidíte auta v okruhu 100 metrů. Rozhodně nebuďte hluční v hromadné dopravě.

Ve vlacích je speciální hlášení, abyste při telefonátech šli do posledního vagónu a nerušili ostatní. V Japonsku je extrémně neslušné na veřejnosti smrkat. Peníze se dávají i přijímají oběma rukama – pokud tohle budete dodržovat, všechny příjemně překvapíte.  Hůlky nezapichujte do jídla. Extrémně neslušné je kouření na veřejných prostranstvích – V Japonsku jsou speciální kuřárny. Neslušné je i jíst za pochodu, vychutnejte si jídlo raději někde na lavičce. Dýška se v Japonsku nedávají, vrátí vám peníze do posledního yenu.

Internet v Japonsku

Na letišti si můžete zakoupit sim kartu u jednoho z místních poskytovatelů internetu. My jsme si přes Airalo koupili 15 GB dat, což nám krásně vystačilo po celou dobu našeho pobytu. Po zadání kódu MICHAE9173 získáte kredit 3 USD. Aplikaci stahujte zde.

Velice populární jsou i přenosné wifi stationy, které zapojíte do konektoru na nabíjení a můžete svištět. Wifi zdarma moc v Japonsku není a často blbne i na ubytování. V rychlovlacích wifi naleznete, ale často bývá pomalá. Data v Japonsku opravdu potřebujete, nejen kvůli dopravě, ale rozhodně i překladači, který využijete každou minutu. Na datech nešetřete. 

Co v Japonsku ochutnat?

Takoyaki, je japonská svačinka ve tvaru koule vyrobená z těsta na bázi pšeničné mouky a vařená ve speciální formované pánvi. Obvykle se plní mletou nebo nakrájenou chobotnicí, tempurami, nakládaným zázvorem a zelenou cibulkou.

Okonomiyaki je pikantní palačinkový pokrm sestávající z těsta z pšeničné mouky a dalších ingrediencí vařených na teppanu. Mezi běžné doplňky patří zelí, maso a mořské plody.

Sushi, všemi milovaná, v Japonsku nejlepší.

Ramen, klasická nudlová polévka z vývaru. Podává se klasicky s vepřovým masem. 

Japonské palačinky, magické spojení nadýchanosti, jemnosti a krémovosti. Ideální spojení je cukrový posyp s matcha zmrzlinou.

Matcha čaj, japonský mletý čaj zpravidla vytvořený ze speciálního zeleného čaje.

Mochi, nejlepší mají teplé ve městě Nara / nebo na styl zmrzliny v supermarketu Family Mart.

Tonkatsu, japonský řízek, který se podává opravdu s tatarkou, za nás jedno z nejlepších jídel.

Kobe, Wagyu, lahodné maso, ceněné pro svou chuť, jemnost a tučnou, dobře mramorovanou texturu. Místní krávy jsou denně masírované a občas si dají i to pivo.

Onigiri, rýžové trojhránky plněné naprosto vším, od krevet, přes nakládané švestky po tuňáka s majonézou. 

Tokyo má největší množství Michelinských restaurací ze všech měst na světě, a má to jednoduchý důvod, protože jejich kultura se snaží o dokonalost, a to naprosto ve všem. Chcete například nejlepší pizzu ? Japonsko… Měli jsme naprosto výbornou se špekem, lanýžema a houbami himeji. Japonci to prostě umí!

Japonsko na vlastní pěst

Japonsko na vlastní pěst? Jet do Japonska s cestovkou je mrhání časem, penězi i potenciálem. V Japonsku je extrémně bezpečno, viděli jsme 6 leté děti jít samotné do školy. Japonci jsou ochotní a nápomocní, takže kdykoliv si nebude vědět rady, pomohou vám. Pomocí google map se dostanete prakticky kamkoliv, vše je jednoduše označené. Japonsko je momentálně přeplněné turisty, převážně z Číny, a bude hůř.

Pokud si chcete užít trochu toho japonského klidu, budete muset vstávat opravdu brzy, a to se vám s cestovkou zkrátka nepodaří. Rádi vám uděláme itinerář na míru, Japonsko jedině na vlastní pěst. 

Přibližné náklady na 2 týdny v Japonsku

Zpáteční letenka (z Budapešti): 12 490 Kč 
Doprava po Japonsku: 15 500 Kč (JR pass, lítačky na metro, autobusy..)
Ubytování: 7 500 Kč (15 nocí)

Pokud máte nějaké otázky, které nebyly v článku zodpovězeny, neváhejte nám napsat. Rádi vám pomůžeme :-).


Mockrát děkujeme za přečtení a cestování zdar,
Míša a Radek

Tento web je bez reklam a jeho provoz nás stojí spoustu času a i nějaké ty peníze. Pokud pro vás náš článek byl přínosný a jste 1 z 1000, kteří by chtěli přispět na provoz webu, jsme vám za to od srdce vděční.

 

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

Co navštívit v Seville? Tipy na prodloužený víkend!

Co navštívit během přestupu v Dubaji a Abu Dhabi

Last Updated on 30 června, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments