Jak jsme navštívili Uzbekistán, aneb 3 města na Hedvábné Stezce

Uzbekistán je země, o které momentálně každému básníme. Osobně jej řadím mezi nejkrásnější a nejpohodovější místa, co jsme kdy s Ráďou navštívili. Pokud se i vy do Uzbekistánu chystáte, doporučujeme přečíst i náš první článek na toto téma: Okouzlující Uzbekistán – rady a tipy před cestou. V dnešním článku zamíříme do nádherného Samarkandu, Buchary i hlavního města Taškent. Jediným místem, které jsme nestihli a dost nás to mrzí, je historická Chiva. O další důvod víc se jednoho dne vrátit.

NÁŠ TIP

Pokud si neplánujete vyřizovat fyzickou simkartu, doporučujeme aplikaci Airalo, která v Uzbekistánu suprově fungovala. Po zadání kódu MICHAE9173 získáte kredit 3 USD. Aplikaci stahujte zde. 

Pro cestování po uzbeckých městech si nezapomeňte stáhnout aplikaci Yandex Go. Ta funguje podobně jako Uber – cenu za jízdu znáte předem. Vychází to navíc levněji než klasické taxíky. Appka vám pravděpodobně nepůjde stáhnout v Čechách. 

Uzbekistán Samarkand

Samarkand 

Naší první a taktéž závěrečnou zastávkou během putování po Střední Asii byl Samarkand. Město s bohatou historií a úchvatnými stavbami, díky kterému jsme se zamilovali do Uzbekistánu od prvního momentu. Samarkand je jedním z nejstarších uzbeckých měst a dnes je třetím největším městem této země. Bývalo centrem islámské vzdělanosti a taktéž důležitou zastávkou Hedvábné Stezky. 

Levné Ubytování

Ubytování v Samarkandu

Doporučujeme příjemné ubytování v Hotel House Luxury. Cena i se snídaní cca 750 Kč pro dvě osoby na noc. Do centra jsme dojížděli Yandexem. 

Náměstí Registan

Centrem Samarkandu je náměstí Registan, tři impozantní medresy obklopené vysokými portály a zdobené barevnými mozaikami. Nejstarší z nich pochází z 15. století. Tato architektonická perla je vskutku srdcem města, kolem kterého se shromažďují turisté i místní. Pokud chcete mít náměstí sami pro sebe, určitě se sem vydejte hned ráno.  Při vstupu na náměstí se platí cca 50 000 som (v hotovosti). My jsme to platili takzvaně do kapsy nějakému sekuriťákovi :-D. 

Mešita Bibi Khanym

V 15. století bývala jednou z největších a nejvelkolepějších mešit v islámském světě a svou velkolepost si uchovala dodnes. Je považován za mistrovské dílo Timuridské renesance. Bohužel většina původní stavby nepřežila zemětřesení v 19. století, ale během sovětských časů byla obnovena. Do mešity se platí vstupné ve výši 25 000 som. 

Siab Bazaar

Pokud si užíváte nákup suvenýrů i místních pochutin, vydejte se na nedaleký Siab Bazaar. Zde pořídíte opravdu vše od čerstvé zeleniny, přes uzbecký chléb až po nejrůznější blbinky a suvenýry. 

Shah-i-Zinda

V Samarkandu určitě nevynechejte návštěvu komplexu Shah-i-Zinda. Tento název je spojen s legendou, že je zde pohřben bratranec Mohameda. Najdete tu mauzolea a stavby z 11. – 15. století. Doporučujeme sem vyrazit brzy ráno, než se sem dostanou větší skupiny. Vstupné činí asi 30 000 som. 

Buchara

Ze všech měst, která jsme během naší cesty po Střední Asii navštívili, se nám nejvíce do srdce vryla Buchara. Jako jeden z nejdůležitějších bodů Hedvábné Stezky si Buchara zachovala svůj historický ráz. Při návštěvě města si budete připadat jako byste cestovali zpět v čase, a to opravdu nepřeháním. My jsme zkrátka z Buchary byli naprosto nadšení! Všechna zajímavá místa jednoduše prochodíte pěšky a navíc je zde pouze zlomek návštěvníků oproti Samarkandu. 

Levné Ubytování

Ubytování v Buchaře

Skvělý a neskutečně levný ubytko seženete v Hotel Guest House Golden Degrez  v samém centru Buchary (od centra opravdu dvě minutky). Jedna noc pro dvě osoby i se snídaní nás vyšla na 318 Kč. Paní nás ubytovala během dopoledne po předchozí domluvě. 

Toqi Telpak Furushon

Pokud si chcete z Uzbekistánu dovést suvenýry, doporučujeme jejich nákup provést právě v Buchaře. Na bucharském Bazaaru seženete nádherné ručně dělané suvenýry, obrazy, hedvábné hábity i ručně šité kalhoty. Kdybych měla neomezený rozpočet a místo batohu kufr, nakoupila bych snad všechno.

Hlavní náměstí a Kalyan Minaret

Zlatým hřebem celého města je hlavní náměstí, na kterém najdete medresu, mešitu a minaret. Ten se tyčí do výšky 45 metrů a dříve mu bylo přezdíváno „věž smrti“. Kriminálníci, kteří byli odsouzeni k trestu smrti, byli nuceni z tohoto minaretu skočit. 

Pokud chcete navštívit mešitu, nezapomeňte vhodné oblečení. Vstup do mešity je zpoplatněn částkou 7 000 som. Přímo proti mešitě se nachází nádherná medresa, kterou si můžete prohlédnout pouze zvenčí, jelikož stále slouží jako škola. 

Chor Minor

Skvělou foto zastávkou je i vrátnice do bývalé medresy Chor minor. Nachází se v pěší vzdálenosti od centra a je krásným architektonickým dílem. 

Taškent

Hlavní město Taškent jsme na program zařadili z jednoho jediného důvodu – nasedli jsme na 16 hodinový vlak a pokračovali dál do Kazachstánu. Když už ale město bylo na plánu, tak jsme jej samozřejmě alespoň trochu prozkoumali. Taškent je největším městem Uzbekistánu a čítá přibližně 3 miliony obyvatel. Město je opravdu rozlehlé a jsem si jistá, že bez Yandexu se zde neobejdete. Upřímně nás Taškent nestihl nijak ohromit, příště bych určitě raději vyrazila do historické Chivy. 

Levné UbytováníUbytování v Taškentu

V Taškentu jsme zvolili levnou a úspornou variantu se sdílenou koupelnou, a to Hotel Taht. Jedna noc nás vyšla na 750 Kč pro oba. 

Chorsu Bazaar

Kdybychom si měli vybrat jedno místo, které v Taškentu navštívit, byl by to právě Chorsu Bazaar. Stánky plné koření, sýrů, masa, ovoce, nejrůznějších pokladů a všeho možného. Návštěvou tohoto místa můžete nahlédnout do běžného uzbeckého života. Pokud sem navíc zamíříte jakožto cizinec, pozornost místních je zaručena. 

Snad vás Uzbekistán nadchl tak moc, jako nás! Příští zastávka? Kazachstán! 

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

TOP 10 zajímavostí o Uzbekistánu

Last Updated on 4 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments