Čeká vás dlouhý přestup v Torontu? V našem článku najdete inspiraci jaká místa zařadit do svého jednodenního itineráře.
Pokud neletíme přímým spojem, ale byť už s jedním nebo několika přestupy, snažíme se danou zemi navštívit. Například v roce 2017 jsme si udělali při naší cestě do Thajska menší jednodenní zastávku v Istanbulu. A se stejným cílem jsme hledali i letenky do Mexika. Povedlo se, po x hodinách hledání jsme si našli termín s jednodenním přestupem v Montrealu. Koupili letenky a těšili se zároveň na teplo v Mexiku (březen), ale i na magickou zimu v Kanadě.
Zhruba o týden později nám změnili let a z přestupu v Montrealu jsme měli přestupovat v Torontu. Na prozkoumání města jsme měli krásných 18 hodin a plánování mohlo začít. Nevíme jestli to takhle máte i vy, ale pokud někam jedeme, snažíme se z naší cesty vytěžit maximum. A pokud máme pouze již zmíněných 18 hodin, platí to dvojnásob. Přikládáme mapičku co vše se (ne)dá za těch 18 hodin stihnout.
Letiště v Torontu
Letiště v Torontu je obrovské, ale ve švech zrovna nepraská. Do příletové kontroly jsme se naloženi dvěma batohy kodrcali zhruba 15 minut. Kontrola samotná je však velice rychlá, stačí velice krátce shrnout co máte v Kanadě v plánu podniknout a jdete dál.
TIP: Popříjezdové trable s internetem můžete vyřešit pomocí appky Airalo (odzkoušeno právě v Kanadě). Stačí si před odletem stáhnout a zakoupit virtuální simkartu. Pokud navíc zadáte náš kód MICHAE9173, získáte slevu 3 USD.
Nezapomeňte si před odletem vyřídit eTA (electronic Travel Authorization)
Ať už letíte do Kanady na delší dobu, či jen přestupujete na další let, eTA je nutností. Jedná se o takové neoficiální mini vízum. Stačí vyplnit velice jednoduchý formulář, který najdete zde a zaplatit 7 kanadských dolarů. eTa vám po zaplacení příjde na e-mail a je platná po dobu 5 let. Není nutné nic tisknout, automaticky se vám nahraje na váš pas. Před odjezdem směr Kanada je zapotřebí se zastavit u přepážky, kde vám eTu zkontrolují.
Ubytování v Torontu, při delším přestupu
Při takovémhle layoveru je ideální najít ubytování blízko letiště a přesně tak jsme učinili i my. Vybrat nějaké levné ubytování v Torontu je skutečný oříšek. Na nás se ale usmálo štěstí a našli jsme pokoj v hotelu Hampton Inn & Suites by Hilton Toronto Airport (normální cena kolem 4700 ,-) za, na Kanadu hezkých, 2300 Kč. Hotely nabízejí zdarma svoz z / na letiště.
Z letiště do centra Toronta
Z letiště vede přímá vlaková linka na Union Station (centrum města). Spoje jedou každý den mezi 5:30 ráno a 0:45 v noci. Jedna cesta vás přijde na zhruba 12,5 kanadských dolarů a ve vlaku strávíte 25 minut. Děti, kterým je méně než 12 let, cestují zdarma. Jízdenku můžete jednoduše zakoupit v automatu (platba hotově i kartou).
Co v Torontu navštívit?
Hokejová síň slávy
Hlavní zastávka pro všechny hokejové fanoušky. Nachází se zde výstavy o hráčích, týmech, rekordech a trofejích NHL, a to včetně Stanley Cupu. Každý červen se osmnáctičlenná komise hráčů, trenérů a dalších setkává aby vybrala další oceněné osobnosti a ty pak rozdělí do kategorií hráči, budovatelé a rozhodčí. V sekci Source For Sports Shoot Out střílejí návštěvníci opravdové puky na počítačovou simulaci brankáře Eda Belfoura. V sekci Lay’s Shut Out zase chytají střely od dvou hokejových legend v počítačové simulaci, Wayna Gretzkyho a Marka Messiera (jako pro děti, tak dospělé). Českých / československých hráčů prozatím v hokejové síni slávy moc není. Tuto čest obdrželi hráči Peter Šťastný, Dominik Hašek a Václav Nedomanský. Nepochybně zde jedno jméno stále chybí – Jaromír Jágr. Podmínkou přijetí je ovšem ukončit aktivní hráčskou kariéru a splnit čekací lhůtu 3 let. Takže tak rok 2067… 🙂
Expozice je otevřená každý den od 10:00 do 17:00 a vstupné stojí 25 kanadských dolarů.
Gooderham Building
Tato budova z červených cihel byla dokončena v roce 1892 a je ústředním bodem jednoho z nejikoničtějších výhledů Toronta. Předchozí budova na místě byla kratší, ale stejného tvaru a jmenovala se Coffin Block. Současnou budovu navrhl architekt David Roberts Jr. a její stavba původně stála 18 000$ pro palírníka a podnikatele George Gooderhama staršího. Budova sloužila jako kancelář lihovaru Gooderham and Worts až do roku 1952 . V roce 1957 však byla budova prodána.
Toronto skyline z lodi
Jeden z nejkrásnějších výhledů na Toronto je z lodi, která spojuje přístav Jack Layton ferry terminal s Ward’s Island Beach. Cesta na Ward’s island byla ještě relativně hezká, zpátky nás ovšem zastihla krutá sněhová bouře a tak trošku zničila všechny naše Torontské plány. Nicméně krásný zážitek a 10 z 10. Zpáteční cesta vás vyjde na necelých 10 kanadských dolarů. Jízdní řád přívozu najdete zde.
Toronto Old City Hall a Nathan Philips Square
Torontská stará radnice byla jednou z největších budov v Torontu a po dokončení v roce 1899 největší občanskou budovou v Severní Americe. Byla to v pořadí třetí radnice rozvíjejícího se města. Sídlila v něm torontská městská vláda a soudy pro okresy York a Toronto. Budova navržená významným torontským architektem Edwardem Jamesem Lennoxem trvala více než deset let, než byla postavena a stála více než 2,5 milionu dolarů (dnes ekvivalent téměř 53 milionům). Na obrázku dole vidíte ledovou plochu, kde Kanaďané v pohodě bruslili při teplotě -6 stupňů Celsia, zatímco my jsme mysleli, že nám mrazem upadnou ruce.
Tak trochu jsme přecenili síly a podcenili počasí…
Na plánu jsme toho měli opravdu hodně, na 1 odpoledne až příliš mnoho, úplně vymrzlí jsme zakotvili ve Five guys a prošli si večerní centrum.
Alespoň máme o pár důvodů více se do Toronta vrátit. Co jsme chtěli vidět/navštívit a nestihli:
CN Tower :
Telekomunikační věž, která se svou výškou 553,33 metrů byla od svého dokončení v roce 1975 až do roku 2007, kdy ji oficiálně překonala Burdž Chalífa, nejvyšší volně stojící stavbou s veřejně přístupnou vyhlídkovou plošinou na světě. Původní myšlenka byla vychutnat si večerní pohled na Toronto, ale jelikož nebylo vidět na krok, tak jsme od plánu ustoupili. Lístky si můžete koupit dopředu a ušetřit peníze (v Kanadě se ale mění počasí velmi rychle), tak si nákup dopředu pořádně rozmyslete. Pokud máte rádi extrémní sporty, můžete se projít na samém okraji věže (EdgeWalk). My se ale o sebe až moc bojíme 🙂
Graffiti alley
Je to oblíbené místo, kde si můžete prohlédnout některé z nejlepších příkladů živého pouličního umění v Torontu a kultury nástěnných maleb.
Kensington market
Kensington Market je pěší „bohémská“ čtvrť, která láká umělce a turisty do svých malých obchůdků, retro butiků a uměleckých prostor. Trh je také domovem široké škály specializovaných obchodů s potravinami, pekáren či třeba obchodů se sýry. Je to takové hipsterské okolí s velkým množstvím barů, kaváren a mezinárodních restaurací, které sahají od neformálních až po fine-dining.
St. Lawrence Market
Naše společná úchylka, ať už jsme v Moldavsku nebo v Mexiku, markety prostě milujeme 🙂
Distillery District
Čtvrť plná malebných budov z 19. století, ve kterých kdysi sídlila velká palírna whisky. Nyní je domovem restaurací, butiků a pouličních umělců.
Fanoušci umění a historie si přijdou na své v Art Gallery of Ontario a Royal Ontario Museum. Pokud milujete zvířata, Ripley’s Aquarium of Canada a Toronto zoo je to pravé ořechové. A pokud máte rádi ikonická místa, udělejte si výlet na Niagara Falls. Z centra města budete u Vodopádů za necelé 3 hodiny a zpáteční cesta vás bude stát 40 kanadských dolarů.
Jordánsko bez cestovky: Cestopis a itinerář na 8 dní
Jordánsko na vlastní pěst, informace a rady před cestou
Madeira – Cestopis a itinerář na 8 dní
Last Updated on 13 dubna, 2023 by Míša