#4 tip na super výlet – Rozhledna Špička a Riedlova hrobka

Plánujete vyrazit na sever Čech do Libereckého kraje? Máme pro vás tip na super výlet, vlastně dva, které můžete spojit během jednoho odpoledne. Minulou neděli jsme se po dlouhé době vydali objevovat zajímavá místa v okolí a protože máme obě místa doslova za humny, vznikl z toho moc hezký odpolední výlet. Obě místa jsou od sebe vzdálená asi 10 minut autem. Pokud si chcete udělat procházku, pěšky jsou to necelé 4 kilometry.

Rozhledna Špička (Malý Špičák)

Tahle rozhledna vyrostla na kopci Malého Špičáku poměrně nedávno, v druhé polovině roku 2020. Ačkoliv ten výhled z ní, není nic dech beroucího, výlet je to opravdu pěkný. Nejlépe se sem dostanete z Horního Tanvaldu. Rozhledna Špička vznikla podle projektu architektů z libereckého ateliéru Mjölk. Tvar rozhledny má připomínat bob, jelikož tu bývala bobová dráha – byla postavena před první světovou válkou.

Mějte na paměti, že přístup na rozhlednu je docela dobrodružný, musíte na ni totiž vylézt po žebříku. Výhled z rozhledny je na město Tanvald, můžete zahlédnout i rozhlednu Štěpánka či Černou studnici. Rozhledna je z leštěného kovu a krásně se v ní zrcadlí okolí. 

Riedlova hrobka v Desné

Tohle místo míjíme při naších častých výletech na Mumlavské vodopády (jezdíme tam každé roční období) a vždycky si říkáme, že se půjdeme podívat. No podařilo se nám to zrealizovat až minulý víkend. Hrobku najdete ve městě Desná. Je to fajn zastávka třeba při cestě právě na Mumlavské vodopády.

Josef Riedl byl majitelem místní sklářské hutě a hrobku nechal vybudovat v letech 1899 – 1890 pro svou rodinu, jejíž příslušníci zde mají své ostatky. Vybudoval ji liberecký stavitel Adolf Burger v novogotickém slohu.

Ve městě Desná se rovněž nachází i Riedlova vila (ulice Krkonošská 120), která dnes slouží jako mateřská škola a kulturní středisko s malým muzeem.

… aneb další tipy na výlet:

#1 tip na super výlet – Český Hobitín v Orlických Horách

#2 tip na super výlet – Skalní reliéfy poblíž Kopicova statku

#3 tip na super výlet – Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Last Updated on 22 května, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments