Morava – 10 Tipů na zajímavý výlet

Morava je krásná a se sklenkou dobrého vína obzvlášť! Vzhledem k současné situaci to vypadá, že letos budeme mít šanci objevovat krásy České republiky víc, než kdy před tím.Většina našeho okolí už spřádá plány na letní dovolenou, a tak přišel ten nejvhodnější čas se s Vámi podělit o místa, která jsem navštívila během rodinného road-tripu Morava.

Milujeme cestování a i když jsou hranice zatím stále zavřené, nebudeme přeci sedět doma na zadku. Nastala totiž jedinečná příležitost poznávat naši rodnou zemi – navíc se nemůžeme vymlouvat, že nemáme čas kvůli zahraničním cestám. Takže se určitě můžete těšit na sérii článků, kam zamířit na výlet.

1. Starovičky – Levandulová farma

Vidět nekonečná levandulová pole v Provence se mi zatím sice nepoštěstilo, ale česká levandulová farma ve Starovičkách nabízí taky super zážitek. Během naší návštěvy jsme potkali opravdu jen pár lidí a mohli si vychutnat levandulové pole skoro sami.

Vstupné bylo za nějakou symbolickou částku (dnes tuším 60 Kč/os.) a rozhodně stálo za to! Na farmě jsme navíc ochutnali výbornou levandulovou limonádu a zmrzlinu. Doporučujeme všema deseti. Dejte si pozor, kdy sem pojedete, aby nebyly levandule už sklizené.

 

2. Mikulov a Svatý kopeček

Svatý kopeček – jeden z kopců Pavlovských vrchů a zároveň významné poutní místo s poutní kaplí sv. Šebestiána. I když měří pouze 363 m.n.m. nabízí krásný výhled na Mikulov. Během parného letního počasí je to celkem makačka, ale zvládla jsem to i v sandálích.

Mikulov je krásné městečko s výborným vínem a spoustou zajímavých míst, která jsou spojena s židovskou komunitou, která zde žila do druhé světové války. Určitě stojí za návštěvu.

3. Barokní zámek Milotice

Barokní zámek Milotice je fakt nádherné místo, které působí, jako by se zde zastavil čas. Pokud se vám nechce trávit prosluněné odpoledne prohlídkou interiéru, minimálně se zastavte do přilehlých zahrad.  N

avíc si můžete zapůjčit za cca 300 Kč dobový kostým a užít si tak návštěvu ještě víc. 

Milotice

4. Vinné sklepy Petrov

Památková rezervace lidové architektury v Petrově se jmenuje Plže. Je to areál cca 80 vinných sklípků, které si tu vybudovali sami vinaři. Některé sklepy se zde začaly budovat už v 15. století.

Určitě si zde udělejte (po)vinnou zastávku – nebudete litovat!

Petrov - Morava

5. Lednicko-Valtický areál

Návštěva Lednicko-Valtického areálu vám úplně v pohodě zabere celý den. Doporučuju i návštěvu interiéru zámku.

Určitě se vydejte prozkoumat Minaret, ze kterého je za dobrého počasí vidět do Rakouska. Nevynechejte ani návštěvu ostatních drobných staveb (např. Maurské vodárny, Dianina chrámu), které jsou rozmístěny po celém areálu – připravte se na pořádnou túru.

Lednice Jižní Morava

6. Lázně Luhačovice

Lázeňské město poblíž Zlína, ve kterém se podle mě docela zastavil čas. Jedná se o čtvrté největší lázně ČR a nejnavštěvovanější lázně na Moravě s tradicí více než 300 let.

Byla jsem až překvapená, jak „zachovale“ (v dobrém slova smyslu) to tam vypadá. Město má takový prvorepublikový ráz a je vyhledávanou filmařskou lokalitou. Vydat se můžete i k Luhačovické přehradě, která je ideální pro cyklo výlety nebo jízdu na in-linech.

Luhačovice Morava

7. Vodní dílo Nové Mlýny

Kaskáda tří přehrad na řece Dyji, která byla postavena v 80. letech minulého století, aby zabránila každoročním záplavám.

Střední nádrž je přírodní rezervací pro hnízdění ptactva, horní pro rekreaci a dolní pro závlahu. Ubytovat se tu můžete například v kempu Pasohlávky.

Hezký výhled na přehrady je například z hradu Děvičky.

Morava

8. Baťův Kanál

Jednou z našich zastávek byla i proslulá technická památka = vodní cesta – Baťův kanál, který v minulosti sloužil k dopravě uhlí do Baťových závodů ve Zlíně. Dnes slouží jako turistická atrakce a vede až do slovenské Skalice.

Morava

9. Obora Holedná

Oboru najdete v Brně a její návštěva je super zážitek, pokud milujete zvířata. Obora je oplocená, aby z ní zvířátka nemohla utéct. Můžete se tu setkat s daňky, jeleny a muflony a divokými prasaty, která jsou umístěna v takové „menší obůrce“ uvnitř té velké.

10. Bukovanský Mlýn

Větrný mlýn u obce Bukovany, ve kterém můžete navštívit malou expozici muzea slovácké vesničky z 19.století. V nejvyšším patře se můžete pokochat krásným výhledem na okolí.

Morava

+ Bratislava (celodenní výlet)

Pokud se brzy (doufejme) hranice otevřou, můžete z Moravy vyrazit třeba i na Slovensko! My jsme si udělali jednodenní výlet do Bratislavy.

Dejte si však pozor, abyste si předem na internetu zakoupili slovenskou dálniční známku.

Pokud budete v Bratislavě využívat MHD, je potřeba zakoupit lístky ve speciálních automatech, které se nachází na zastávkách (ne úplně na všech). Centrum je ale malé, takže všechna místa v pohodě zvládnete pěšky. 

Kam se podívat v Bratislavě? 

  • Michalská věž
  • Bratislavský hrad
  • Grasalkovičův palác 
  • Modrý kostel
  • Katedrála sv. Martina
Bratislava

Láká vás Morava? Přinášíme ještě pár tipů na závěr, kde se můžete během cesty ubytovat.

  • Hotel Beatrice – první pasivní hotel v Česku! Je součástí sklepního areálu U Jeňoura a můžeme jej jen a jen doporučit.
  • Hotel Panon (Hodonín) – také doporučuji z vlastní zkušenosti. Super výchozí bod pro výlety a navíc je hned vedle pěkné koupaliště.

Londýn: Nabitý itinerář pro vaši první návštěvu

Island v zimě – Štěstí přeje připraveným

Last Updated on 12 května, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments