#3 tip na super výlet – Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Znáte železniční viadukt poblíž Kryštofova údolí? Dnes přicházíme s krátkým tipem na zajímavý výlet v jakémkoliv ročním období. Tentokrát zamíříme do Libereckého kraje.

Jednoho dne bychom se jakožto věrní fanoušci Harryho Pottera moc rádi vypravili i k tomu skotskému viaduktu Glennfinnan. Do Skotska teď cestovaní není možné, a tak nám nezbývá nic jiného než se vydat k tomu českému, který je ovšem taky super !

vidadukt

Kde se viadukt nachází?

Tuhle zajímavou technickou památku najdete na trase Liberec – Česká Lípa ve vesnici Novina u Kryštofova údolí. Ta leží pár kilometrů západně od Liberce.. a teď trochu přesněji, jak fotka níže ukazuje, 15 629 km od Jižního pólu a 4 375 km od Severního.

Jak se sem dostat? Jelikož je to železniční viadukt, jednou z možností je vlak. Můžete vystoupit na zastávce Kryštofovo údolí a užít si jízdu přes viadukt. Další možností je například autobus z Liberce.

Viadukt byl postaven mezi lety 1899 – 1900. Je zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Je dlouhý cca 200 metrů a vysoký 27 metrů.

Kryštofovo údolí je navíc jedna z nejmalebnějších obcí Liberecka, a tak návštěvu mostu můžete spojit s procházkou po okolí. Najdete tu roztomilé roubené domky, barokní kostel a muzeum betlémů.

Kryštofo Údolí má navíc i svůj vlastní orloj, který tu každou hodinu odbíjí. Pochází z roku 2008 a je poháněn elektromotorem. Jedná se tuším o třetí orloj u nás v ČR.

Více informací nejdete na oficiálních stránkách Kryštofova Údolí. Znáte tohle místo? Navštívili jste nebo se teprve chystáte? 🙂

Kosovo – 10 zajímavostí, které jste určitě nevěděli

Hurá do Dánska! Aneb naše první super zkušenost s Workaway

Last Updated on 9 ledna, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments