Kruje, bývalé hlavní město Albánie, aneb suvenýry všude kolem

Naší další zastávkou v Albánii bylo bývalé hlavní město Kruje a jeho historické centrum. Opustili jsme tedy náš pokoj v Durresu v brzkých ranních hodinách a trmáceli se 2 km pěšky s našimi supertěžkými batohy směr centrum, kde se nacházelo i místní hlavní autobusové nádraží. Ptali jsme se lidí kolem nás, jaký autobus jede do Kruje, ale bohužel nikdo nevěděl. Stopl si nás šéf maršrutky, který tvrdil, že do Kruje jede přímým spojem, tak nás hezky zkasíroval a my nastoupili do autobusu. Čekali jsme 10 minut, až se autobus naplní a vyjeli jsme. K našemu překvapení nás řidič vyhodil na autobusovém nádraží v Tiraně, s tím, že dál už nejede. No tak díky moc… a do Kruje to z autobusového nádraží jelo až za 2,5 hodiny. Bezva…tak jsme zašli na druhé kafe dne a ten čas nějak přečkali. Poučení – důvěřuj, ale prověřuj 😀 

Naše první dojmy

Ubytování jsme si zajistili opravdu krásné, přímo v nejvyšším bodě města na starém hradě obklopeném kamenným opevněním. Mělo to jen jeden háček, jelikož to bylo v opravdu tom nejvyšším bodě města, tak nás čekal opravdu krpál nahoru. I v tomto případě se ale objevila štědrost Albánců! Zastavil nám místní správce hradu, že by nás moc rád vzal nahoru, ať se nemusíme trmácet. Cesta to byla vcelku krátká, ale pěšky byste ji jít nechtěli. Hezky jsme si s pánem pokecali a plus se pyšnil tím, že mu mnoho lidí tvrdí, že vypadá jako Daniel Craig. A vskutku, podoba je tam zřejmá. Ani ne hodinu v Kruje a už nás vozí tajní agenti autem. Škoda jen že to nebyl Aston Martin..

Kde se ubytovat? Levné Ubytování

My můžeme doporučit ubytování přímo na hradě v samém centru města. Místo je krásné, personál je velmi milý a jídlo je dobré. Anglicky si ale moc nepokecáte. 10/10, ubytování najdete na Bookingu pod názvem Emiliano rooms. Emiliano rooms

Historie města v kostce

Město se nachází mezi horou Kruje a řekou Ishem, pouhých 20 km severně od hlavního města Albánie, Tirany.
Kruje bylo obývané starověkým ilyrským kmenem Albánců. V roce 1190 se Kruje stalo hlavním městem prvního albánského státu ve středověku: Arberského knížectví. Později to bylo hlavní město Albánského království, zatímco na počátku 15. století bylo Kruje dobyto Osmanskou říší, ale poté bylo osvobozeno v roce 1443 legendárním vojevůdcem Skanderbegem, vůdcem Lezheské ligy, který ji úspěšně bránil před třemi osmanskými obklíčeními až do své smrti v roce 1468. Osmané převzali kontrolu nad městem po čtvrtém obléhání v roce 1478 a začlenili jej na svá území.

Po místní vzpouře proti Osmanské říši v roce 1906 následovala v roce 1912 Albánská Deklarace nezávislosti. V polovině prvního desetiletí 20. století bylo Kruje jedním z bojišť konfliktu mezi krátkodobou Republikou Střední Albánie, kterou založil Essad Toptani, a Albánským knížectvím. V roce 1914 se Toptanimu podařilo zmocnit se města, ale během téhož roku to bylo znovu začleněno pánem: Prênk Bibë Doda (radši to nebudu skloňovat) do Albánského knížectví. Během druhé světové války bylo centrem aktivit vůdce odboje Abazy Kupiho. Město se začalo modernizovat a infrastruktura se zlepšuje každým dnem. Po nedávném zemětřesení se však museli mnohé historické památky zrestaurovat – včetně věže hradu, která je stále pod lešením. 

Co v Kruje navštívit?

Hlavní historický hrad v Kruje

Centrum Skanderbegovy vzpoury proti Osmanské říši. Uvnitř hradu se nachází Teqe of Dollme z Bektashi (islámská sekta Sufi), Skanderbegovo muzeum, pozůstatky mešity Fatiha Sultana Mehmeda a jeho minaretu, etnografické muzeum a turecké lázně. Dnes je centrem turismu v Albánii a zdrojem inspirace pro Albánce. Hrad je vyobrazen na rubu albánské bankovky 1000 leke z let 1992–1996 a bankovky 5 000 leke tištěné od roku 1996.

Skandenbergovo muzeum

Muzeum obsahuje sbírky předmětů ze Skanderbegovy doby. Exponáty popisují Skanderbegův život a jeho vojenské činy. Obrazy, brnění a další artefakty jsou vystaveny s cílem představit toto slavné období albánské historie. Zajímavá je replika hrdinova meče a proslulé přilby s kozlí hlavou, jejíž originál je k vidění v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni.

Skandenbergovo muzeum

Etnografické muzeum

Etnografické muzeum se nachází na jižní straně hradu Kruje. Toto muzeum je navrženo podle typického domu z 19. století. Odhaluje udržitelné metody výroby nástrojů, potravin, nápojů a nábytku v typické domácnosti. K dispozici jsou také předměty a staré zásoby dřeva a kovu, které se snaží představit tehdejší životní styl na zámku.

Starý bazar

Krásný a zároveň neskutečně otravný… V Kruje jsme byli téměř sami a tak si nás místní naháněči do obchodů hezky vychutnávali plnými doušky. „DŮ JŮ WONT TO SÝ SOMFING?“ se na nás ozývalo z každé strany několika lidmi naráz. Tak jsme si říkali, že nás buď čeká něco pikantně erotického, anebo se do toho vložil google překladač z roku 2012. I tak jsme ale vešli do jednoho z obchodů a hned nám cpali ty největší cetky co mohli: kupte si krásnou miniaturu typického albánského bunkru z plastu, nebo pískající fretku… Co nás i trochu pobavilo je to, že jsme v Kruje byli v dubnu 2021, u nás vše zavřené, lockdown a tvrdá protiepidemická opatření. No, a prodavač vzal dřevěnou píšťalku, hezky na ní zahrál, oslintal a opravdu naléhal ať si na ní zahrajeme taky. Tak jsme s úsměvem odmítli a šli dál.

Ráďa má takovou menší tradici, že si z každé navštívené země přiveze nějaký umělecký obrázek a i tady jsme se štěstím na jeden narazili. Starší pán měl krásný obchod s obrazy, které sám namaloval a jeho ateliér se nacházel o patro výše. Tak jsme ho velice rádi podpořili.

Mešita Murad Bey

Menší mešita na začátku bazaru, která krásně hraje pokud budete mít štěstí.

Sari Salltik

Pokud máte rádi pořádné stoupání a milujete chodit po kopcích, tak bude možná tahle atypická památka přímo pro vás. My jsme byli v Kruje jen jeden den, a tak jsme jej nestihli. Ale můžete vystoupat až k jednomu (podle legendy je jich 7) z hrobů Sari Saltika, tureckého derviše, který byl prohlášen za svatého.

Skandenbergův monument

Menší socha Albánské legendy, narozené právě zde, v Kruje. Nebylo by Albánce, který by neznal jeho jméno. 

Tímto skončilo naše dobrodružství v Kruje a příští zastávkou bude město Shkodra. Závěrem bychom rádi podotkli, že Kruje je celkem pěkná zastávka cestou na sever, ale dýl než jednu noc se nám tu vůbec zůstávat nechtělo. Dokázali bychom vyjmenovat řadu mnohem hezčích a méně profláknutých míst v Albánii 🙂 

Jaká je ve skutečnosti Albánie? Užitečné informace před cestou!

Co navštívit v Tiraně? + Všechny potřebné informace pro váš pobyt

Berat, Albánie – Poznejte město tisíce oken

Last Updated on 23 září, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments