13 zajímavostí, aneb co jste o Bulharsku určitě nevěděli

V dnešním článku vám přinášíme zajímavosti o jedné z nejpopulárnějších turistických destinací! Bulharsko je oblíbeným turistickým cílem Čechů, ale i mnoha dalších národností. Většina z turistů ale neopustí přímořský resort a už vůbec je nenapadne se pídit po dalších informacích. My vám v tomto článku přinášíme 13 zajímavostí, které jste jistě o Bulharsku nevěděli.. no a pokud ano, pasujeme vás na koneséra Bulharska. 

Pokud si chcete přečíst o tom, jak jsme Bulharsko procestovali na vlastní pěst, zaměřte se na článek Jak procestovat Bulharsko na vlastní pěst?

Minerální prameny všude, kam se podíváš!

Bulharsko je druhou nejbohatší zemí na přírodní minerální prameny v Evropě, hned za Islandem. Bulharsko je proto rájem každého milovníka SPA a Wellness! International Hotel & Restaurant Association korunovala jedno z bulharských měst s velkým množstvím minerálních vod a SPA hotelů, Velingrad, za takovou Mekku wellness na Balkánu. Už vás omrzely Kalamáry Vary? Velingrad je tu pro vás! 🙂

Už jste někdy slyšeli o Růžovém oleji?

Růžové údolí, které se nachází mezi horami Stara planina a Sredna gora, produkuje přibližně polovinu světového růžového oleje. Růžový olej se získává z druhu Rosa Damascena (Damašská růže). Je nezbytnou součástí kosmetického průmyslu. Bulharský růžový olej je chráněným zeměpisným označením. Sezóna sběru růží a slavnosti v oblasti začínají na začátku června a každoročně vrcholí korunováním Královny růží.

Co to je za zvíře? 

Bulharsko je jednou z mála zemí, které vás dokážou překvapit nejen krásnou přírodou, ale i vzácnými druhy zvířat a rostlin. Některé z nich již v jiných částech Evropy dávno vymizely. Kam se hrabe nějaká zoo, přijeďte obdivovat krásu zvířat do jejich přírodního prostředí.

Říkal někdo zlato? 

Ve Varně byl nalezen nejstarší zlatý poklad na světě. V roce 1972 bylo v nekropoli objeveno téměř 300 hrobů. Artefakty jsou údajně z let 4600 – 4200 před naším letopočtem! Poklad tvoří celkem 3 000 předmětů a váží šest kilogramů. Což byť se nezdá, je opravdu hodně. V současné době můžete obdivovat tyto předměty ze zlata, mědi a keramiky v Národním historickém muzeu v Sofii a v Archeologickém muzeu ve Varně. 

Plovdiv, město plné historie

Plovdiv, druhé největší město Bulharska, je nejstarším trvale obydleným městem v Evropě. Po většinu své 8000 let dlouhé historie byla známá jako Philipopolis. Hlavní město Sofie je druhé nejstarší, s odhadovaným stářím přibližně 7000 let. Pro srovnání, Řím je přibližně 2800 let mladý a Athény byly založeny před 6000 lety. 

Trocha Vexikologie (nauka o vlajkách)

Bulharská vlajka se skládá ze tří pásů stejné velikosti, bílé, zelené a červené, umístěných vodorovně shora dolů. Bílá je symbolem míru, zelená představuje nádhernou přírodu a červená je krev (to od nás určitě okopírovali :)).

Říká vám něco jméno Spartakus?

Thrácký hrdina jménem Spartakus se narodil právě v Bulharsku. Byl vojevůdcem, kterého Římané zotročili. Spolu s dalšími uprchlými otroky zahájil povstání a válku proti Římské republice. Někdo si možná vybaví i známý seriál. 

Wrestlingový král Dan Kolov

Bulhar Dan Kolov byl zápasník, který se zúčastnil více než 1 500 zápasů, což je světový rekord! Z nich prohrál pouze tři oficiální zápasy. Mezi jeho úspěchy patří vítězství na mistrovství světa v těžké váze Diamond Belt, vítězství na mistrovství Evropy v těžké váze, stejně jako vítězství na turnajích v Japonsku, Brazílii a v USA.

Už víme proč UFO nikdy nikdo neviděl…

V roce 1977 opustila oběžnou dráhu Země vesmírná sonda Voyager 1. a o 35 let později dosáhla hranic Sluneční soustavy. Na palubě sondy je záznam obsahující zprávu pro mimozemskou civilizaci, která tam venku může nebo nemusí existovat. Jednou ze skladeb, kterou se lidstvo rozhodlo ufounům ukázat, je nahrávka bulharské lidové písně Izlel e Delyo Haidutin v podání tehdy pětatřicetileté Valyi Balkanské. Pro představu je to tahle píseň:

Šachový velmistr, kterého jen tak nikdo neporazí

Bulharský šachový velmistr Veselin Topalov je bývalým mistrem světa FIDE v šachu. Titul vyhrál v roce 2005. Od dubna 2006 do ledna 2007 byl také světovou jedničkou. V říjnu 2008 se znovu dostal do nejvyššího umístění a držel jej až do ledna 2010. Jeho nejvyšší hodnocení bylo 2816 v červenci 2015, čímž se umístil na deváté místo na seznamu hráčů všech dob s nejvyšším hodnocením FIDE. Jakožto velký fanda šachů se musím pochlubit i českým úspěchem, věděli jste že 1. mistr světa v šachu byl čech Wilhelm Steinitz? Své prvenství si držel 8 let po sobě. 

Bulharské tradice, které stojí za to zmínit

Podle bulharského zvyku se 6. ledna hází kříž do mrazivé vody řeky nebo jezera. Svobodní muži musí skočit do vody a kříž získat. Věří se, že muž, který zajme kříž, bude odměněn dobrým zdravím a štěstím. Nevynechejme ani 14. únor, zatímco zbytek Evropy slaví Valentýna, Bulhaři oslavují Trifona Zarezana, který je patronem vinařů a výrobců vína.  

Nestinarstvo, kam se hrabe Polka nebo Valčík

V hornatých částech Bulharska poblíž hranic s Tureckem a Řeckem místní stále praktikují rituál zvaný nestinarstvo. Muži a ženy vstupují do stavu transu a poté chodí a tančí na hořícím popelu. Nevěříte? Koukněte sami 😉

Co má společného Bulharsko se Skotskem a Irskem? Dudy! 

Bulharsko je jednou z pouhých tří zemí na světě, kde se dudy používají jako tradiční hudební nástroj. V Bulharsku jsou dudy známé jako Gaida a jsou vyrobeny z jehněčí nebo kozí kůže.

Tohle je Moldavsko, aneb zajímavosti o nejméně navštěvovaném státu Evropy

Albánie: 13 zajímavostí, které jste jistě nevěděli

10 nejzajímavějších zajímavostí o Gruzii, které jste jistě netušili!

Martinik – 10 pozoruhodných zajímavostí o karibském ostrově

Last Updated on 21 února, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments